Корисні поради для відкриття та розвитку магазину

04 Червня 2023, 11:05
Відкриття магазин 2305
Відкриття магазин

1. Підготовка до відкриття:

 • Розроблення бізнес-плану: розробити детальний бізнес-план, який буде включати в себе витрати на оренду або купівлю приміщення, зарплати працівників, закупівлю товарів, рекламні витрати, податки, витрати на технічне обслуговування та інші витрати, що виникають при відкритті магазину.
 • Вибір місця розташування: визначити, де найкраще відкрити магазин, аналізуючи потенційну кількість клієнтів в цьому районі, рентабельність магазину, наявність конкурентів, наявність дороги до магазину, доступність транспортних мереж та інше.
 • Визначення асортименту: зрозуміти, який асортимент товарів підходить для цільової аудиторії магазину, відповідно до вимог ринку, потреб і звичок клієнтів.
 • Оренда або купівля приміщення: визначити, чи краще орендувати приміщення, чи купити його. У випадку оренди, слід ретельно вивчити договір оренди, дослідити технічний стан приміщення, а також з'ясувати, чи є можливість проводити ремонтні роботи. У випадку купівлі приміщення, слід звернути увагу на технічний стан, локацію та вартість.

2. Маркетинг та реклама:

 • Розроблення стратегії маркетингу: визначити, які канали маркетингу найефективніші для просування магазину, складання рекламного бюджету, розробка програми лояльності та акцій, аналіз результатів рекламних кампаній.
 • Реклама: рекламувати магазин можна різними способами: зовнішня реклама, реклама в соціальних мережах, реклама в місцевих ЗМІ, друкована реклама тощо. Слід вибрати ті канали реклами, які найкраще підходять для цільової аудиторії магазину.
 • Програми лояльності: створити програму лояльності, яка мотивує клієнтів повертатися до магазину. Програма може включати такі елементи, як знижки на певні товари, бонусні бали, подарунки тощо.
 • Соціальні мережі: використовувати соціальні мережі для просування магазину. Створювати сторінки в соціальних мережах, де буде розміщуватися інформація про акції та знижки, новини магазину, відгуки клієнтів та інше.
 • Інтернет-продажі: розглянути можливість розширення продажів через інтернет-магазин або платформи для онлайн-торгівлі.
 • Брендінг: розробити бренд, який буде легко запам'ятовуватись та асоціюватись з вашим магазином. Створіть логотип та корпоративний стиль, який буде відображати вашу філософію та цінності.

3. Формування команди:

 • Відбір та навчання працівників: підібрати та навчити персонал для роботи в магазині. Слід звернути увагу на такі аспекти, як професійні навички, комунікабельність, орієнтованість на клієнта, здатність працювати в команді та інше.
 • Розроблення інструкцій та процедур: створити інструкції та процедури для працівників, які допоможуть виконувати роботу відповідно до стандартів магазину та забезпечать якість обслуговування клієнтів.
 • Мотивація персоналу: створити систему мотивації для персоналу, яка стимулюватиме їхню працездатність та бажання досягати кращих результатів.
 • Формування команди: складання команди співробітників, які допоможуть вам з роботою в магазині. Важливо вибрати людей, які мають відповідні навички та досвід, щоб вони могли ефективно допомагати вам з управлінням магазину.
 • Тренінг та розвиток: надавати можливість своїм співробітникам для професійного розвитку та підвищення кваліфікації, які допоможуть їм краще працювати в магазині та задовольняти потреби клієнтів.

4. Організація робочих процесів:

 • Визначення асортименту: вирішити, який товар буде продаватися в магазині, відповідно до потреб цільової аудиторії та конкурентної ситуації на ринку.
 • Організація простору: розпланувати магазин таким чином, щоб клієнти зручно пересувалися та знаходили потрібний товар. Також слід звернути увагу на оформлення вітрин та візуальну привабливість магазину.
 • Управління запасами: контролювати запаси товарів та вчасно дозаповнювати їх, щоб завжди мати на складі достатню кількість товарів для продажу.

5. Фінансове планування та управління:

 • Бюджетування: скласти бюджет на відкриття та підтримку магазину. Слід розрахувати витрати на оренду приміщення, закупівлю товарів, зарплату працівникам, рекламні кампанії та інші витрати.
 • Управління фінансами: контролювати доходи та витрати магазину, вести бухгалтерський облік, підготовлювати фінансові звіти та аналізувати фінансову діяльність магазину.

6. Підтримка клієнтів та якість обслуговування:

 • Система зворотного зв'язку: створити систему, яка дозволяє клієнтам залишати свої відгуки та пропозиції щодо роботи магазину. Це допоможе зрозуміти, які аспекти роботи потребують удосконалення, а також покращити репутацію магазину серед клієнтів.
 • Якість обслуговування: надавати якісне обслуговування щоб ваші клієнти бажали повертатись до вашого закладу та залишали позитивні відгуки в соцмережах.

7. Законодавчі та регуляторні питання:

 • Отримання необхідних дозволів: дотримуватися законодавчих та регуляторних вимог щодо відкриття та функціонування магазину.
 • Податкова та бухгалтерська звітність: вести облік та звітність у відповідності з вимогами податкового та бухгалтерського законодавства.  Ці пункти можуть варіюватися в залежності від типу та специфіки напряму

8. Конкурентне середовище:

 • Дослідити конкурентне середовище: провести дослідження ринку, щоб з'ясувати, які магазини конкурують з вашим бізнесом, як вони працюють та які переваги та недоліки мають їхні товари та послуги.
 • Виділитись на тлі конкурентів: розробити стратегію, яка дозволить вам виділитись на тлі конкурентів. Наприклад, ви можете пропонувати більш вигідні ціни, якісніший товар, кращий сервіс, бонусні програми та інші переваги для клієнтів.

9. Аналізувати продажі та планувати розвиток:

 • Аналіз продажів: вести облік продажів та аналізувати їх, щоб з'ясувати, які товари та послуги є найбільш популярними, а які менш вигідні. Це допоможе зрозуміти, які товари треба більше просувати та які можна замінити на більш вигідні.
 • Планування розвитку: на основі аналізу продажів розробляти стратегію розвитку вашого магазину. Наприклад, ви можете розширювати асортимент товарів, збільшувати кількість філій, встановлювати нові технології та інші заходи, які дозволять розвивати ваш бізнес.

10. Інновації та технології:

 • Використання новітніх технологій: використовуйте новітні технології, щоб полегшити процес управління магазином та покращити обслуговування клієнтів. Наприклад, ви можете використовувати POS-термінали для оплати товарів, онлайн-системи для замовлення товарів та інші технології.
 • Інновації та розвиток: бути відкритим до нововведень та розвитку.

11. Звернення до професіоналів:

 • Консультанти та експерти: звернутися до професіоналів, які можуть допомогти вам з розробкою бізнес-плану, вибором місця розташування магазину, розробкою дизайну та іншими аспектами відкриття магазину.
 • Юристи та бухгалтери: найняти юриста та бугалтера може бути корисною порадою для відкриття магазину. Юрист може допомогти вам зареєструвати ваш бізнес правильно, оформити всі необхідні документи та договори. Бухгалтер, зі свого боку, може допомогти вам з розрахунком фінансових показників, веденням бухгалтерського обліку та підготовкою звітності, що є важливим для ділового успіху вашого магазину.

Франшиза може бути корисною альтернативою для тих, хто хоче відкрити магазин, але не має досвіду в бізнесі або недостатньо знань про конкретний ринок. Франшиза - це вид ліцензійної угоди, за якою франчайзер надає право франчайзі, або особі, яка отримала таку ліцензію, використовувати ім'я бренду, зареєстровані товарні знаки, іншу інтелектуальну власність, бізнес-модель та знання щодо ведення бізнесу під цим брендом.

Однією з переваг франшизи є те, що ви можете отримати підтримку від франчайзера, який має досвід у побудові бізнесу на даному ринку. Ви можете отримати навчання та консультації з питань відкриття та ведення бізнесу, підтримку в маркетингу та рекламі, доступ до постачальників та інших корисних ресурсів.

Також варто зазначити, що франшиза може мати визнане ім'я бренду на ринку, що забезпечує певний рівень довіри та відомості вже на початку роботи магазину. Це може зробити легше просування магазину та залучення клієнтів.

Однак, слід мати на увазі, що франшиза може мати певні обмеження та вимоги, що стосуються ведення бізнесу, дизайну магазину, технологій, постачальників та іншого. Також, є певні витрати на вступ до франшизи та виплати відсотків від прибутку, що може вплинути на прибутковість вашого магазину.

Отже, франшиза може бути корисною альтернативою для тих, хто хоче займатися бізнесом, але має обмежені знання або досвід. В такому випадку, важливо ретельно вивчити умови франшизної угоди та порівняти їх з можливостями, які надає відкриття власного магазину без франшизи. Наприклад, можливо, відкриття власного магазину може бути більш вигідним у випадку, якщо ви вже маєте досвід у відповідній галузі, знаєте ринок та маєте певний капітал для інвестування.

Нарешті, незалежно від того, оберете ви франшизу чи відкриєте власний магазин, важливо мати певний план дій та знати свої цілі. Вивчення ринку, визначення цільової аудиторії, розробка бізнес-плану та вибір підходящого місця для розташування магазину - це лише деякі з аспектів, які слід враховувати. Дослідження ринку та вивчення конкурентів може допомогти зрозуміти попит на товари та послуги, що пропонується в магазині, та знайти способи відрізнитися від інших учасників

Довідково: Сьогодні SPAR  – одна з найбільших у світі мереж супермаркетів та гіпермаркетів, що складається з понад 13 000 магазинів, які діють у 50 країнах світу. В Україні мережа розвивається за системою франчайзингу та пропонує 4 торгових формати: SPAR Express (магазини біля дому торговою площею до 200 кв.м), SPAR (супермаркети 200-800 кв.м), EUROSPAR (супермаркети 800-3000 кв.м), INTERSPAR (гіпермаркети понад 3000 кв.м). Ключові цінності SPAR для покупців — це широкий асортимент якісних і свіжих товарів, європейські стандарти обслуговування, індивідуальний підхід до кожного клієнта, комфорт і затишок в кожному магазині.

Білан Олексій — керівник груп супутніх,  промислових товарів  мережі супермаркетів «Наш Край» та SPAR

Коментар
13/07/2024 Субота
13.07.2024
12.07.2024