Перехід від традиційного роздрібного бізнесу до онлайн-продажів: виклики та переваги

03 Вересня 2023, 11:24
Перехід від традиційного роздрібного бізнесу до онлайн-продажів: виклики та переваги 1402
Перехід від традиційного роздрібного бізнесу до онлайн-продажів: виклики та переваги

Війна в Україні призвела до значних змін у роздрібній торгівлі. Багато офлайн-магазинів пошкодили або зруйнували, а інші були змушені закрити через нестачу товарів та клієнтів. У таких умовах ритейлери були змушені переорієнтовуватися на онлайн-продажі.

Виклики переходу на онлайн-продажі

Перехід від традиційного роздрібного бізнесу до онлайн-продажів є складним процесом, який супроводжується рядом викликів.

До них відносяться:

Вартість запуску та підтримки онлайн-магазину. Онлайн-магазини потребують інвестицій у створення вебсайту, розробку дизайну та маркетинг. Вартість запуску онлайн-магазину може становити від кількох тисяч до мільйонів гривень.

Цей виклик є найбільш очевидним і часто стає головним аргументом проти переходу на онлайн-продажі. Однак, як показує практика, ще це  з легкістю вирішується. Наприклад, торгові заклади можуть скористатися готовими рішеннями для створення онлайн-магазинів або залучити зовнішніх фахівців.

Недостатній досвід у сфері електронної комерції. Багато мереж не мають досвіду в онлайн-продажах, що може призвести до помилок та втрат. Наприклад, можуть не враховувати особливості онлайн-продажів, такі як поведінка споживачів, системи оплати та доставки. Тут важливо залучити до процесу розробки та запуску онлайн-магазину експертів у сфері електронної комерції.

Зміна поведінки споживачів. Споживачі в умовах війни можуть змінити свої вимоги до товарів та послуг. Наприклад, вони можуть бути більш зацікавлені в товарах першої необхідності, таких як продукти харчування та медикаменти, або в товарах, які дозволяють їм працювати та навчатися дистанційно.

Переваги переходу на онлайн-продажі

Можливість продовжувати роботу в умовах війни. Онлайн-продажі дозволяють супермаркетам продовжувати працювати навіть у разі закриття офлайн-магазинів.

Доступ до нових клієнтів. Онлайн-продажі дозволяють досягти нових клієнтів, які не могли б відвідати їхні офлайн-магазини. Наприклад, це можуть бути люди, які проживають у віддалених регіонах або мають обмежену можливість пересування.

Зменшення витрат. Онлайн-продажі можуть допомогти зменшити витрати на оренду, персонал та логістику. Наприклад, скоротити кількість офлайн-магазинів або об'єднати їхні логістичні центри.

Війна в Україні призвела до зростання популярності електронної комерції в роздрібній торгівлі. За даними дослідження, проведеного компанією EVO, частка електронної комерції в українському ритейлі в 2022 році зросла з 9% до 11–12%. Цей тренд, швидше за все, продовжуватиметься в майбутньому, навіть після закінчення війни.

Найпопулярнішими категоріями товарів, які українці купують в інтернеті, є продукти харчування, товари для дому та одяг.

Ці категорії товарів є найбільш затребуваними в умовах війни, коли люди намагаються забезпечити себе необхідними товарами та послугами.

Торгові мережі, які планують перейти на онлайн-продажі, можуть впровадити такі рекомендації:

Проведіть дослідження ринку. В першу чергу потрібно провести дослідження ринку, щоб зрозуміти, які товари та послуги є найбільш потрібними в онлайн-каналі продажів.

Розробіть ефективну маркетингову стратегію.  Потрібно розробити ефективну маркетингову стратегію, щоб залучити нових клієнтів та підвищити їхню лояльність.

Забезпечте якісний сервіс. Це потрібно для того, щоб задовольнити потреби клієнтів. Це містить швидку доставку товарів, зручний спосіб оплати та можливість повернення та обміну товарів.

Збереження конкурентоспроможності. Постійно вдосконалювати свої послуги та прагнути до підвищення якості обслуговування, щоб залишатися конкурентоспроможними в умовах зростаючої конкуренції.

Перехід від традиційного роздрібного бізнесу до онлайн-продажів є складним, але необхідним процесом для франчайзингових мереж у умовах війни. Мережі, які зможуть успішно адаптуватися до цього переходу, матимуть кращі шанси на виживання та подальший розвиток.

Цікаві факти

У деяких країнах світу, таких як Швеція та Норвегія, онлайн-продажі вже давно є основним каналом роздрібної торгівлі.

У США онлайн-продажі складають близько 20% від загального обсягу роздрібної торгівлі.

Очікується, що до 2025 року глобальні онлайн-продажі досягнуть 5 трильйонів доларів США.

Керівниця проєкту інтернет-магазину «Наш Край» та SPAR Тетяна МАРЧУК

 

Довідково: Сьогодні SPAR – одна з найбільших у світі мереж супермаркетів та гіпермаркетів, що складається з понад 13 000 магазинів, які діють у 50 країнах світу. В Україні мережа розвивається за системою франчайзингу та пропонує 4 торгових формати: SPAR Express (магазини біля дому торговою площею до 200 кв.м), SPAR (супермаркети 200-800 кв.м), EUROSPAR (супермаркети 800-3000 кв.м), INTERSPAR (гіпермаркети понад 3000 кв.м). Ключові цінності SPAR для покупців — це широкий асортимент якісних і свіжих товарів, європейські стандарти обслуговування, індивідуальний підхід до кожного клієнта, комфорт і затишок в кожному магазині.

 

Коментар
14/07/2024 Неділя
14.07.2024
13.07.2024
12.07.2024