Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter
БІЗНЕС.РАЙОН
Чому подешевшав газ для населення
Чому подешевшав газ для населення

Чому подешевшав газ для населення

12:37 19.07.2019
1172

Ціна на газ для населення знижується другий місяць поспіль. Які зовнішні і внутрішні чинники вплинули на це, і чому деякі політики приписують цю перемогу собі.

15 липня «Нафтогаз» повідомив, що знижує ціну на газ для населення, яка діятиме в липні. Нова ціна становить 4 905,67 гривень за тисячу кубічних метрів без ПДВ і транспортних витрат. Про це повідомляє Економічна правда.

Порівняно з червнем ціна зменшилася на 648 гривень або на 11,7%.

Зниження ціни на газ напередодні виборів – це подія, яку кожен учасник політичного процесу намагається використати для отримання додаткових балів, навіть якщо жодного стосунку до цієї події не має.

Чому ж насправді відбулося зниження і чи варто за це комусь дякувати?

Читайте також: В час-пік у «Волиньгазі» обслуговують понад 1,2 тисячі споживачів

ПОСТАНОВИ КАБМІНУ І КОЛИВАННЯ ЦІН

Постановою Кабміну на «Нафтогаз» покладені так звані спеціальні зобов'язання (ПСО ПСО – це спеціальні зобов'язання з продажу газу для потреб населення за пільговою ціною, що покладаються урядом на «Нафтогаз»).

Документ передбачав, що ціна на газ для населення є фіксованою незалежно від того, дорожчає газ на міжнародних ринках чи ні. Так уряд намагався нівелювати ефект від різкого зростання тарифів восени 2018 року.

Утім, пізніше на світових енергетичних ринках, зокрема, європейському, ціни на газ значно впали і в певний момент стали навіть нижчими за ті, які встановив Кабмін.

Після цього глава правління «Нафтогазу» Андрій Коболєв звернувся до уряду з пропозицією скасувати режим спецзобов'язань і «і відкрити ринок побутових споживачів для конкуренції між постачальниками».

Тобто у такому разі ціни уже диктував би ринок.

Керівник НАК тоді зауважив, що за чинних трендів ціна на європейський газ у квітні буде нижчою за встановлену Кабміном: 8 380 гривень проти 8 550 гривень за тисячу кубічних метрів з урахуванням ПДВ та витрат на транспортування й поставку.

Разом з тим, прем'єр-міністр Володимир Гройсман поставив під сумнів турботу Коболєва про громадян.

«Вони («Нафтогаз». – авт.) пропонують нам скасувати обмеження – 8,55 гривень за кубічний метр. Якщо ми скасуємо це обмеження, то завтра «Нафтогаз» зможе продавати газ не за цією ціною, а за ціною 10 гривень або 11 гривень. Тому верхня межа — 8,55 гривень, а все, що нижче цього, я вітаю», – сказав глава уряду.

Після цього у квітні Кабмін ухвалив постанову №293, відповідно до якої НАК мусила з 1 квітня знижувати ціну для населення, якщо падала ціна на газ для промислових споживачів.

Читайте також: На Волині зменшились обсяги споживання газу на 21%

Проте у «Нафтогазі» тоді заявили, що ця постанова суперечить постанові уряду №867 про спецзобов'язання. Зрештою, через внесення низки змін до постанови №293 Кабмін і «Нафтогаз» схвалили формулу, яка діє зараз.

Її суть зводиться до того, що «Нафтогаз» з червня повинен продавати газ для населення за ціною, найнижчою на одному з чотирьох майданчиків – публічних джерел.

1. Середня митна вартість імпортованого газу за минулий місяць за даними Мінеконорозвитку.
2. Середньозважена ціна на Українській енергетичній біржі.
3. Ціна для комерційних споживачів «Нафтогазу» за минулий місяць.
4. Ціна на газ за спецзобов'язаннями, визначеними постановою уряду №867.

У червні та липні 2019 року середньозважена ціна на Українській енергетичній біржі виявилася найнижчою, тому в червні «Нафтогаз» знизив ціну для споживачів, зокрема, населення, на 7,3% або 436,11 гривень порівняно з травнем.

Тоді Коболєв заявив, що саме «Нафтогаз» запропонував Кабміну цей новий механізм ціноутворення, який «демонструє переваги конкурентного ринку».

Глава компанії висловив сподівання, що в майбутньому уряд відмовиться від «цінового регулювання» і скасує верхню планку ціни за спецзобов'язаннями.

Читайте також: «Волиньгаз» – моя друга родина», – Петро Новосад

БІРЖА НЕ ГАРАНТУЄ ЦІНИ

У липні ціна на біржі була найнижчою, тому «Нафтогаз» продовжив зниження цін для населення. Порівняно з квітневим рівнем, який становив 6 235,51 гривень за тисячу кубічних метрів, липнева ціна знизилася на 21,3%.

Ціна падає, але прогнозувати ціни на газових біржах складно.

«Зараз на європейських біржах ціни низькі. Якби я точно знав, що буде з ціною на газ у вересні, я би з вами не говорив, а заробляв би дуже великі гроші», – заявляв недавно заступник начальника департаменту енергоефективності «Нафтогазу» Олексій Хабатюк.

«У липні ціна на газ для населення зменшиться на 10,4% – президент обговорив ситуацію на енергетичному ринку України з профільними відомствами», – з таким заголовком 11 липня вийшла новина на сайті глави держави.

Це формулювання натякає на те, що зниження ціни на газ пов'язане з «обговоренням», яке відбулося в Офісі президента. Хоча очевидно, що ці речі абсолютно не пов'язані.

Ймовірно, інші учасники виборчих перегонів теж спробують приписати собі зниження ціни на газ, не маючи до цього жодного стосунку.

Натомість справді важливим є те, що «Нафтогаз» скористався сприятливою ситуацію на біржах і закупив на найближчу зиму газ за низькою поточною ціною.

ЩО ДАЛІ

Чи триватиме падіння цін на газ для населення, наразі говорити складно. Проте чинна модель ціноутворення стала першим кроком у пошуку балансу між мінливими ринковими факторами та державним регулюванням.

Якраз це і дозволяє населенню відчути дану різницю на власному гаманці.

Загрузка...
Загрузка...
Коментарі

Віктор

20:32 19.07.2019

В особистому кабінеті газу ціна за липень вказана 7.07 грн.за куб.

25 вересня
Сьогодні
Вчора
23.09.2020
22.09.2020
Топ оголошення
  • Продам
  • Куплю
  • Здам
  • Обміняю