За півтора місяця війни вартість борщу в Україні зросла на 13%

19 Квітня 2022, 10:41
Борщ 515
Борщ

Під час підрахунку індексу використали офіційні дані Мінфіну щодо середньомісячних цін на продукти. На жаль, наразі експерти не можуть підтвердити актуальність індексу для регіонів України, які перебувають в зоні активних бойових дій.

Про це свідчить свіжий «індекс борщу» від експертів BRDO.

Як вплинула війна на ціни базових продуктів?

92,49 гривні – стільки 15 квітня 2022 року коштуватиме порція борщу на чотирьох осіб, приготована за традиційним рецептом. У порівнянні з 1 березня 2022 року – 81,84 гривні – ціна зросла на 13,02%.

Всі інгредієнти борщу, окрім білокачанної капусти, подорожчали різною мірою: від незначних 3% до істотного 21%.

Найбільше зросла ціна м’яса. Далі за шкалою подорожчання – картопля, морква, сметана.

Єдиний овоч, ціна якого зменшилась – капуста (-5,38%). Майже не подорожчав буряк (+3,01%).

Про що говорять ці дані?

На думку Юлії Корнєєвої, головної економістки BRDO, до основних причин подорожчання м’яса в Україні можна віднести зростання собівартості виробництва продукції: існує висхідна цінова динаміка на корми та ветеринарні препарати, також значно зросли транспортні видатки.

Через низьку рентабельність виробникам стає невигідно вирощувати свиней, водночас покривати нестачу продукції імпортом зараз також вкрай важко. Розрив логістичних ланцюгів поставок призведе до виникнення дефіцитів на окремих територіях, що безумовно викличне подальший ріст цін.

Наразі стримуючим фактором ще більшого зростання цін на свинину є драматичне падіння купівельної спроможності населення, яке вимушене економити, відмовляючись від м’яса.

Що буде далі?

Ринок насичений продукцією, яку виробники зараз не зможуть експортувати, що у короткостроковому періоді позитивно впливатиме на цінову динаміку.

Однак у довгостроковій перспективі інфляційний тиск зростатиме. Втрата експортного виторгу призведе до значного зниження прибутковості виробників, які згодом намагатимуться компенсувати втрати. Також на ціни вплине стрімке зростання логістичних витрат, вартості енергоресурсів, насіння та добрив.

 

Довідково:

Офіс ефективного регулювання BRDO – це незалежний експертно-аналітичний центр, ключовий майданчик об’єднаних реформаторських організацій, які мають спільні цінності для реалізації змін. Офіс створений 2015 року як неурядова неприбуткова організація для допомоги уряду в проведенні середньо- та довгострокових економічних реформ для покращення бізнес-середовища в умовах політичної нестабільності.

Коментар
22/04/2024 Неділя
21.04.2024
20.04.2024
19.04.2024