В Україні запустили Карту руйнувань: на ній вже півтори тисячі зруйнованих об'єктів

23 Червня 2022, 18:00
Презентація «Карти руйнувань» 560
Презентація «Карти руйнувань»

ГО «Антикорупційний штаб» публічно запустив «Карту руйнувань» – діджитал інструмент, який дозволяє фіксувати наслідки російського вторгнення в Україну.

На мапу аналітики Штабу з перших днів війни вносять світлини зруйнованих або пошкоджених цивільних об'єктів: будинків, шкіл, церков, стадіонів тощо. Такі фото Штаб знаходить і додає власноруч із зазначенням точної адреси та координат.

«На нашій мапі вже півтори тисячі зруйнованих об'єктів. На сайті встановлений лічильник і він жодного дня не зупинявся. Кількість об'єктів на мапі далека від реального обсягу руйнувань, але ми не ставимо за мету охопити всі-всі будинки та споруди, а обираємо найбільш наочні приклади.

Наша мапа унікальна: на відміну від інших подібних ресурсів, вона містить фото споруди до «денацифікації»,  розповів голова правління ГО «Антикорупційний штаб» Сергій Миткалик під час презентації «Карта руйнувань допоможемо відбудувати Україну».

Згідно з дослідженнями Київської школи економіки, станом на 8 червня уточнена загальна сума прямих збитків економіки України від пошкодження та руйнування житлових і нежитлових будівель та інфраструктури складає 103,9 мільярда доларів або 3 трильйони гривень.

Говоримо про майже 24 тисячі пошкоджених доріг та понад 300 мостів, понад 6 тисяч залізничних колій та 40 залізничних мостів. І ці пошкодження, на жаль, орієнтовні. Війна триває і щодня росія вбиває українців і знищує інфраструктуру.

«Ми дуже вдячні «Антикорупційному штабу» за візуалізацію деяких руйнувань. Однак загальна картина руйнувань нині по житлу це 4 тисячі багатоквартирних будинків і 36 тисяч приватних. Такі заявки ми будемо збирати ще дуже довго», вважає співзасновник проєкту «Росія заплатить» Максим Нефьодов.

Навіщо створили Карту руйнувань?

Аби допомогти відбудувати Україну. Перший крок у цьому процесі зафіксувати руйнації. І лише потім оцінити збитки і залучити кошти для відновлення. Економічними розрахунками займаються фахівці з Київської школи економіки, проєкту «Росія заплатить», а також уряд.

Для залучення коштів «Антикорупційний штаб» використовує платформу United24, ініційовану президентом України Володимиром Зеленським. На сайті є рахунки цієї платформи, куди і просять переказувати кошти.

«Держава має не тільки фіксувати такі об'єкти, а й робити їх юридично значущими для майбутнього відшкодування. В середині липня ми запустимо перший етап реєстру пошкодженого майна, коли вже буде можливість додавати туди висновки комісій органів місцевого самоврядування.

І тоді ми почнемо бачити дійсний обсяг руйнувань… Такі інструменти, як Карта руйнувань, дуже нам допомагають і роблять картину повнішою, особливо там, де не можемо перевірити достовірність заявки», сказав заступник міністра інфраструктури з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Анатолій Комірний.

Карта руйнувань орієнтована, перш за все, на закордонних користувачів. Британців, французів чи німців важко вразити сумою збитків чи кількістю руйнувань. Але вони можуть зайти на сайт і побачити, що приніс із собою «руський мір» що було «до», а що залишилося «після».

Фото зруйнованого будинку, в якому обірвалося чиєсь життя, краще будь-яких статистичних даних може заохотити людей переказати кошти на підтримку України. Інформація про руйнування зазначена як українською, так і англійською мовами.

У довгостроковій перспективі світлини з мапи будуть використані у Гаазі як доказ військових злочинів росії в Україні. Окрім того, після закінчення війни Карта руйнувань продовжить життя і буде об‘єднана із Картою ремонтів.

Це один із проєктів «Антикорупційного штабу», де аналітики відслідковують рух бюджетних коштів і викривають зловживання на ремонтах. Як не прикро це визнавати під час війни, але корупція в Україні ще не подолана, тож за відбудовою ми будемо вести пильний нагляд.

Організація працювала над мапою із перших днів війни, запустила її першою, бо вже мала схожий досвід. І лише сьогодні її презентували публічно, оскільки не отримали зауважень від Міністерства оборони України.

Мапа не зашкодить безпеці і не грає на руку ворогові. Проєкт реалізується за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Коментар
06/07/2022 Середа
06.07.2022
05.07.2022