Щонайменше третина українських біженців не планують повертатися додому – експерти

30 Червня 2022, 16:30
Біженці 577
Біженці

Значна частина економічно активних українців, які змогли працевлаштуватися закордоном, після закінчення війни не планують повертатися додому.

Про це свідчать результати опитування, яке провела команда проєкту «Допомога українським біженцям закордоном» у своїх телеграм-каналах для пошуку роботи закордоном.

«Наше дослідження унікальне, оскільки до нас ніхто подібного не робив. У нас 7 телеграм-каналів на 7 різних країн, в яких ми розміщуємо вакансії для українських біженців. Це 17 тисяч підписників. Усі вони економічно активне населення, яке шукає або вже знайшло роботу.

Звісно, не можна сказати, що наше дослідження відповідає усім критеріям соцопитування, але його результати викликають занепокоєння. Я думаю, що в реальності кількість біженців, які не повернуться, не менше 30%. І це значно більше, ніж ми чуємо від політиків», розповіла керівниця проєкту «Допомога українським біженцям з працевлаштуванням» Юлія Гречка під час пресконференції «Чи є робота для біженців, що повертаються додому?»

Серед причин давня мрія емігрувати, для чого зараз максимально сприятливі умови. Також багато українців втратили дім і роботу в Україні, дехто працевлаштувався і вже не хоче нічого міняти.

Люди, які виїжджають за кордон, мають доволі високу кваліфікацію, відзначають експерти. Часто це ті, хто мали в Україні свій бізнес, але в країнах, куди вони виїхали, вони шукають будь-яку роботу, яка не потребує знання мови, зокрема у сфері обслуговування.

«Якщо раніше українці працювали закордоном і переказували кошти своїм родинам (це близько 10-15 мільярдів доларів щороку), то сьогодні ситуація протилежна: чоловіки переважно заробляють в Україні та відправляють своїм родинам кошти закордон. За даними Національного банку, десь 3 мільярди доларів на місяць відтік грошей з України», розповідає фінансовий аналітик, економіст Олексій Кущ.

Експерти дійшли згоди, що економіка України і ринок праці поступово виходять з кризи, адже близько 70% підприємств повідомляють про адаптацію до військового стану та готовність працювати.

Юлія Далібук, головна редакторка журналу «Будні» robota.ua додала, що відсоток вакансій поступово зростає: якщо в березні це було 7% від довоєнного стану, то на сьогодні це вже 27%. Робочих місць в Україні стає більше.

Олена Мельник, начальниця управління Державного центру зайнятості, розповіла, як можуть отримати послуги центрів зайнятості клієнти, які знаходиться в різних куточках України, зокрема в регіонах окупації та бойових дій. Для громадян закордоном є можливість супроводу Центром у пошуку роботу.

«Кар’єрні радники супроводжують громадян протягом 30 днів. Якщо протягом цього часу людина  не повертається, то її реєстрація  в Центрі зайнятості припиняється. Таким чином, якщо ви запланували повернення в Україну, ви можете за 30 днів до повернення звернутися до Центру зайнятості з проханням допомогти вам з пошуком роботи», пояснює чиновниця.

Отже, найбільшими викликами в темі працевлаштування зараз є робочі місця для українців, які знаходяться закордоном, але планують повертатися, робочі місця для внутрішньо переміщених осіб, допомога тим, хто опинився без роботи через війну.

Коментар
Код блоку:
08/08/2022 Понеділок
08.08.2022
07.08.2022