В області створюють Об'єднану асоціацію вівчарів Закарпаття

13 Серпня 2022, 17:45
Вівчарство 1617
Вівчарство

На Закарпатті під час робочої поїздки на Міжгірщину провели планову зустріч із власниками та представниками фермерських господарств області, які спеціалізуються на вівчарстві, й головами громад, на територіях котрих розвивається цей вид діяльності.

Головне питання на порядку денному – розвиток тваринництва  в гірських районах Закарпаття як одного з перспективних напрямків економіки ТГ. Про це пише голова Закарпатської ОДА Віктор Микита.

Закарпаття має безперечні переваги для розвитку цієї сфери. Йдеться про наявність гірських пасовищ із різнотрав’ям. З одного боку, вони не вимагають особливих витрат на догляд, окрім підживлення. З іншого — є змога виробляти екологічно чисті м’ясо, молоко, сир. Попит на них у великих містах країни колосальний.

Але є об’єктивні проблеми, які гальмують розвиток галузі. Серед них – відсутність переробки, застаріле обладнання та ринки збуту. Технології не змінювалися століттями, і це проблема. В основному все використовується для власного споживання.

Традиційна гірськокарпатська вівця – це одна з найкращих порід для Закарпаття. Усі інші породи мають слабку структуру і не пристосовані до випасу на високогір’ї. Для нас це – молоко та шерсть.

Водночас, зі слів власників фермерських господарств області, котрі спеціалізуються на вівчарстві, є й інші проблеми локального характеру. Зокрема, непорозуміння з держлісгоспами, які не пускають отари у ліси, та з мисливськими господарствами, котрі іноді блокують випас овець і кіз у межах мисливств.

Вівчарство – також напрямок туризму та промоції краю. І саме це повинно входити до візитівки Закарпаття. Це наша історія поколінь.
Є проблема з відсутністю механізмів підтримки господарств. Особливо це стосується зимового періоду, коли годування поголів’я овець – питання виживання. І зараз ми говоримо лише про необхідність збереження того, що є. Мова тут про всі види господарств.

Є запит від громад щодо систематизації роботи усіх вівчарств області. Саме тому запропонував створити на базі департаменту агропромислового розвитку ОВА обласну Асоціацію фермерських господарств, які спеціалізуються на вівчарстві.

Потрібна системна робота з розробки пропозицій, котрі будуть реалізовані у нормативні документи. І ці ініціативи повинні йти від господарств.

«Приємно, що наші пропозиції отримали на зустрічі повну підтримку. Тож ми визначили вектор подальшого руху. Можна упевнено зробити висновок, що без регіональної та державної програми підтримки господарств області, які спеціалізуються на вівчарстві, ми не отримаємо розвитку. Тож починаємо працювати над розробкою цього механізму», – зазначив очільник області

Коментар
29/02/2024 Четвер
29.02.2024