Опитування: 76% підприємців планують розширення бізнесу у 2023

18 Лютого 2023, 15:12
Підприємці 942
Підприємці

Дослідження Індексу настроїв малого бізнесу передбачає опитування підприємців та аналіз точок зростання, які стимулюватимуть його розвиток.

Про це пише Міністерство цифрової трансформації України.

Попри труднощі, спричинені війною, 76% планують розширення бізнесу у 2023 році. З них 28% планують розширювати географію присутності, 26% — відкриття нових напрямків, 25% — вихід на зовнішні ринки, 21% — зміну кількості співробітників. Здебільшого підприємці покладаються на власні фінанси (30%) та меншою мірою на гранти (21%) і кредити (10%). Порівняно з 2021 роком втричі впала частка кредитних коштів у користуванні МСБ — тоді на них покладались 32% компаній. Про це свідчать результати проведеного опитування. 

Показник Індексу настроїв МСБ впав до 2,4 бала з 5-ти можливих. Для порівняння, у 2021 році показник Індексу становив 2,6 бала, а у 2020 — 2,2 бала.

  • 58% підприємців наразі незадоволені станом справ у їхньому бізнесі, цей показник дещо зріс порівняно з 2021 роком, тоді таких було 52%. 
  • 24% підприємців задоволені станом справ. Минулого року показник становив 32%.

Також опитування показали, що представники малого та середнього бізнесу вважають несприятливою економічну ситуацію в країні. 

  • 42% вважають її несприятливою
  • 29% — катастрофічною

Однак варто зазначити, що під час активної фази пандемії коронавірусу ці оцінки були гіршими — тоді 44% респондентів оцінили стан економіки як катастрофічний.

«Рік повномасштабного вторгнення в Україну став, очікувано, одним з найскладніших в нашій історії, і малий та середній бізнес стикнулися з небаченими досі викликами. Та попри все бачимо, що українські підприємці зміцнюють свою резильєнтність і здатність адаптуватися до умов великої невизначеності. Так, дослідження Індексу настроїв МСБ показало, що 76% підприємців планують розширення бізнесу у 2023 році — за рахунок розширення напрямів, географії присутності чи початку експортування. Міністерство цифрової трансформації продовжує підтримувати підприємницьку екосистему, і результати опитування дають нам вектор, в який спрямовувати наші зусилля, зокрема в рамках проєкту з розвитку підприємництва Дія.Бізнес», — зазначила Валерія Іонан, Заступник міністра цифрової трансформації з питань євроінтеграції.

Наразі частка тих, хто прогнозує, що стан справ у бізнесу й надалі погіршуватиметься (38%), переважає кількість тих, хто очікує покращення ситуації (33%) у наступні пів року.

На оцінки бізнесів найбільший негативний вплив мають активні бойові дії та близькість до фронту, руйнування, обстріли, перебої з електропостачанням та зв'язком, недоступність кредитних коштів, зниження споживчого попиту та зменшення платоспроможності населення, ускладнення логістики, інфляція, податковий тиск.

Кредитування — традиційно актуальна тема для малого бізнесу. У 2022 році підприємці повідомляють про труднощі з отриманням кредитів. Серед опитаних МСБ 59% вважають банківське кредитування недоступним або важкодоступним, тоді як у 2021 році таких було 40%.

Також підприємців запитали про те, як на їхню роботу вплинули атаки на енергетичну інфраструктуру. Тільки 8% повністю зупиняють роботу через обстріли, ще 20% — тимчасово призупиняють. Більшість пристосовуються, наприклад, по 45% підприємців змінюють графік роботи та/або змінюють обсяги виробництва чи надання послуг.

«Нові виклики, що постали перед українськими підприємцями під час повномасштабного вторгнення проявили також і потенційні напрями розвитку. І цікавою тенденцією вбачаємо те, що 25% підприємців, які планують розширювати діяльність, хочуть робити це саме через початок експорту. Офіс з розвитку підприємництва та експорту працює над тим, щоб Експортний напрям Дія.Бізнес був активно представлений за кордоном, і український бізнес знайшов своїх партнерів та клієнтів по всьому світу» — зауважив Андрій Ремізов, Директор Офісу з розвитку підприємництва та експорту.

Для підготовки до роботи в таких умовах підприємці спрямували додаткові кошти на купівлю генераторів та інших ДБЖ (55%) і засобів зв’язку та Інтернету (41%). Водночас ті, в кого немає фінансової можливості, вимушені підлаштовуватись під графік відключень, зокрема й працювати в нічні зміни.

«Малий бізнес опинився у доволі скрутному становищі у воєнному 2022 році, тож ми пишаємось усіма, хто зміг адаптуватись та продовжити працювати у нових умовах. Хоча серед підприємців наразі переважають песимістичні настрої, вони все ж є дещо кращими, ніж у розпал пандемії у 2020 році. Будемо сподіватися, що найскладніші часи вже позаду, і як найбільша бізнес-асоціація в Україні ми й надалі підтримуватимемо МСБ в межах проєкту Unlimit Ukraine», — розповідає Анна Дерев’янко, виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації.  

Дослідження провела Європейська Бізнес Асоціація в рамках проєкту Unlimit Ukraine за інформаційної підтримки Міністерства цифрової трансформації України, Офісу з розвитку підприємництва та експорту та національного проєкту Дія.Бізнес.

Коментар
11/12/2024 Середа
11.12.2024
10.12.2024