Як українки підтримують бізнес-середовище: дослідження

21 Березня 2023, 16:10
Жінки в бізнесі 167
Жінки в бізнесі

Від початку повномасштабної війни тисячі українок вступили до лав ЗСУ, почали активну волонтерську діяльність та допомагають державі на різних фронтах, економічному в тому числі. 

Експерти R&D центру YouControl за допомогою інструменту YC Market проаналізували вплив жінок на підтримку різних сфер бізнесу України у воєнний рік шляхом продовження діяльності компаній, що існують та відкриття нових.

Сфери, які найчастіше обирають жінки

Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР) більшість компаній (юридичних осіб), що діють станом на 1 березня 2023 року у власності жінок припадає на туристичний сектор. Такі підприємства зареєстрували 7,6 тисячі в Україні, що складає 51,7% від загальної кількості турфірм. Другу сходинку посіла освітня діяльність. 3,5 тисячі компаній у сфері освіти належать жінкам, це 49,3% даного ринку. На третій сходинці опинились компанії в категорії «Операції з нерухомістю». Жінки володіють 26,6 тисячі компаніями у цьому секторі, що складає 42,7% ринку. 

Натомість найбільш непопулярною серед жінок є сфера водопостачання та утилізація - 1,3 тисячі компанії, 20,1% ринку. Трохи кращі показники у сфери будівництва — у власності жінок 22,4 тисячі   компаній (26,3% ринку). До топ-3 не надто популярних сфер під контролем бізнес-вумен увійшла галузь ІТ: 6,9 тисячі компаній у власності жінок складають 26,4% ринку інформаційних технологій.

Загалом, на території всієї України зареєстровано 306,2 тисячі компаній (юридичних осіб), бенефіціарками яких є жінки. Ця кількість складає 32,8% від усіх зареєстрованих в країні компаній. Для порівняння розподілу за регіонами розглядалась частка тих компаній, власницями яких є жінки. 

Частково окупована Донецька область займає другу сходинку -  15,2 тисячі компаній у власності жінок складають 36% від усього бізнесу в регіоні. Третє, четверте та п’яте місця за відсотковим розподілом займають відповідно Миколаївська, Одеська та Запорізька області - 35%.

Найбільша кількість зареєстрованих компаній, закономірно у Києві - 94,8 тисячі  компаній з жінками-власницями зареєстровано в столиці, проте це 31,2 % від загальної кількості зареєстрованих та чинних компаній у місті, що нижче середнього значення по країні.Найменша частка компаній у Сумській області — тут у власності жінок 30,5% від усіх компаній у регіоні.

Вплив повномасштабного вторгнення

Повномасштабне вторгнення росії в Україну завдало непоправної шкоди нашій державі. Вплив воєнного року позначився і на динаміці відкриття жінками нових компаній: вона знизилася на 4,4 %у порівнянні з 2021 роком. 

Щодо секторального розподілу, то в період з 24 лютого 2022 року по 24 лютого 2023 року саме сфера освіти та охорони здоров’я найвідчутніше поповнились новими гравчинями: збільшення присутності women-owned компаній у кожній  – плюс 4,1 і 7,8 відсоткових пунктів відповідно, у порівнянні з середніми частками в економіці.

Освітній сектор перемістився на першу сходинку — за рік жінки відкрили 95 компаній у цій сфері, що склало 53,4% ринку. Другу сходинку посів сектор «Охорони здоров’я»- 49,3% (113 компаній). У лідери за часткою заснованих жінками фірм також увійшли компанії, що працюють у сфері «Медіа та кіно». 

 

Найбільших втрат зазнав туризм: закономірно частка компаній у власності жінок зменшилась на 14 відсоткових пунктів відносно звичного середнього показника цього напрямку. 

 

Коментар
07/06/2023 Середа
07.06.2023
06.06.2023