Як сіють ріпак на полях ТзОВ «Волинь Нова»
Завдяки сприятливим погоднім умовам аграрії Волині розпочали підготовку ґрунту та посів озимих культур.
На ланах підприємства «Волинь Нова» групи компаній «Волинь-зерно-продукт» вже зібрали урожай озимої пшениці і розпочали посів ріпаку. Про це інформує управління агропромислового розвитку Волинської ОВА.
У Ковельському районі підприємство обробляє 8,5 тисячі гектарів сільськогосподарських угідь, а неподалік села Дроздні, що в самому центрі області, – 1700 гектарів землі, де вирощують сою та ріпак. У структурі посівних площ переважає соя, яка цьогоріч гарно вродила і подає великі надії.
«Соя цього року врятує економіку Полісся», – зауважив Ярослав Мазуренко, керівник департаменту аграрного виробництва групи компаній «Волинь-зерно-продукт».
Збір сої розпочнеться приблизно через місяць.
Урожаєм озимої пшениці працівники ТзОВ «Волинь Нова» задоволені. Кажуть, що цього року зібрали на 7% більше зерна, ніж планували. Все це завдяки технології посіву.
Більше про посівну кампанію під урожай 2024 року розповів головний агроном «Волинь Нова» Святослав Сібіковський.
«Ми вирощуємо як озимину, так і ярину. Сектори посіву – це ріпак, пшениця, ячмінь, жито на сінаж, кукурудза, соя. Посівна стартувала 6 серпня з озимого ріпаку. Ґрунт забезпечений вологою для початку посівної, бо випадали дощі. Зокрема, 45 мілілітрів дощу випало в серпні – це велика кількість вологи. Зараз проблем з посівною немає», – наголосив Святослав Сібіковський.
На полях ТзОВ «Волинь Нова» вже засіяли 600 гектарів ріпаку. Загалом же, до 25 серпня запланували посіяти понад дві тисячі гектарів озимого ріпаку.
Посів відбувається цілодобово у денну та нічну зміни, які тривають по 12 годин. Це тому, що всі технологічні операції обмежені в часі. Для прикладу, дві тисячі гектарів ріпаку потрібно посіяти за 20 днів.
Одним із важливих компонентів в процесі польових робіт є техніка. На підприємстві працюють новітні трактори 300-ї серії оснащені системами паралельного водіння та всіма належними умовами для якісної роботи в нічний час. Екіпаж складається з двох механізаторів. Для забезпечення всіх технологічних процесів потрібно три одиниці хорошої продуктивної техніки, як от один трактор з сівалкою і два – з агрегатами ґрунтообробки.
Техніка їздить по маршруту, координати якого записані в комп’ютерній системі трактора, що значно полегшує роботу людей. Відтак, сучасних трактористів правильно називати операторами трактора, бо вони працюють в тандемі з навігаційними та іншими системами агрегату.
Підприємство активно використовує новітні технології точного землеробства у своїй діяльності: GPS-моніторинг техніки, облік земельного банку, електронні карти, електронний документообіг.
«Колгосп в смартфоні», – жартують працівники.
Також на підприємстві є поля, які готують під посів ярих культур у 2024 році. На цих ділянках підростають сидерати, а саме: гречка, гірчиця, овес, вика, редька.
«Компанія кожні чотири роки вносить на поле органічні добрива або висіває сидерати. На цьому полі, після збирання озимого ріпаку, падалиця якого теж буде сидератом, 25 липня висіяли суміш сидеральних культур. В кінці вересня чи на початку жовтня будемо заробляти цю суміш, змішувати з ґрунтом і це буде збагачувати ґрунт на органічну речовину і покращувати його фізико-механічні властивості», – пояснив Ярослав Мазуренко.
Він зазначив, що обов’язковим в якісних сидеральних культурах є бобовий компонент, оскільки коренева система бобових генерує в ґрунті рекордну кількість азоту. Це дозволяє використовувати меншу кількість хімічних азотних добрив в наступному сезоні.
Крім того, сидерат є дуже хорошим медоносом. Вже через тиждень він зацвіте і цвістиме десь півтора місяця. В цей період бджолярі, які є партнерами підприємства привезуть на це поле понад тисячу вуликів.
«Жнивна кампанія в області підходить до завершення. За сприятливих погодних умов цього тижня зберуть озиму пшеницю, валовий збір якої очікуємо в кількості понад 800 тисяч тонн (урожайність 67 ц/га), що дещо краще, ніж попереднього року. Також очікуємо хороший валовий збір ріпаку – 150 тисяч тонн при середній урожайності 30 ц/га. Загалом Волинська область вже традиційно виробляє 1,5 мільйона тонн зернових та зернобобових культур», – поділився прогнозами виробництва начальник управління агропромислового розвитку Волинської ОВА Юрій Юрченко.