Пенсія для переселенців: призначення, перерахунок, отримання довідок, ідентифікація особи

29 Серпня 2023, 18:00
Пенсія для переселенців: актуальні питання 836
Пенсія для переселенців: актуальні питання

Внутрішньо переміщені особи (ВПО) мають чимало запитань щодо пенсійного забезпечення: призначення пенсії, перерахунок, отримання різноманітних довідок, ідентифікація особи тощо.

Під час прямої лінії на деякі запитання переселенців відповіла заступниця начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області Олена Зорка.

Олена Зорка

Питання: Я внутрішньо переміщена особа і працюю вчителем. Маю 43 роки неперервного стажу. Зараз працюю в Києві, до того жила в нині тимчасово окупованій Чаплинці Херсонської області. Оформила пенсію за віком у травні цього року. Але мені не нарахували одноразову грошову допомогу в розмірі 10 пенсій у зв’язку з тим, що немає можливості надати всі документи. Я не можу їх отримати з окупованої території. Вимагають надати довідку про грошові нарахування до 2000 року по кожному періоду праці. Як мені бути в цій ситуації, та чи є можливість вирішити це питання?

Відповідь Пенсійного фонду України: Для того, щоб отримати грошову допомогу в розмірі 10 місячних пенсій, мають бути виконані декілька умов, зокрема:

 • наявність 30 років страхового стажу на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років. Факт роботи (з виключенням періодів перебування у відпустках по догляду за дитиною, додаткових відпустках без збереження заробітної плати тощо) має бути підтверджений документально;
 • робота має тривати в закладах та установах державної або комунальної форми власності;
 • на день досягнення пенсійного віку перебувати на посаді, що дає право на виплату грошової допомоги;
 • у разі дотримання зазначених вище умов та після надходження інформації про сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, станом на дату прийняття рішення про призначення пенсії, вам мають нарахувати вказану допомогу.

Довідка про заробітну плату за період до 1.07.2000 року потрібна для:

 • вирішення питання можливості збільшення призначеного розміру пенсії, однак ця довідка не впливає на визначення права щодо нарахування грошової допомоги.

 

Питання: Я зараз проживаю в Черкасах, переїхав сюди у 2022 році. Але був прописаний у Криму до 2014 року. Після анексії півострова я отримував там пенсію. Тепер звернувся до Пенсійного фонду в Черкасах із заявою про переведення мені пенсії. Але мені повідомили, що потрібен оригінал пенсійної справи, яка знаходиться в Криму. Без неї пенсію тут мені призначити знову і виплачувати не можуть. Порадили звернутися до суду, щоб встановили розмір пенсії. Я так і зробив. Суди, в тому числі й апеляцію, я виграв. Але у Пенсійному фонді відмовляються виконувати рішення суду та вимагають оригінали документів.

Відповідь Пенсійного фонду України: При переїзді пенсіонера на постійне або тимчасове проживання пенсійна справа одержувача пенсії пересилається за його новим місцем проживання.

Із 2014-го до 2022 року у вас була можливість звернутися до органів Пенсійного фонду із заявою про запит пенсійної справи за новим місцем проживання, однак, ви нею не скористалися. На сьогодні витребувати пенсійну справу з Криму не вважається за можливе, відповідно, відсутні підстави для проведення виплати пенсії.

Щодо виконання судових рішень хочу поінформувати, що рішення суду, які набули законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду в межах покладених зобов’язань. Оскільки ви не повідомили, що саме зобов'язано судовим рішенням вчинити органу Пенсійного фонду, надати відповідь по суті не можливо.

 

Питання: Я переселенка з Донецької області, з тимчасово окупованої території міста Єнакієве. Пенсія за віком мені призначена з червня 2020 року. Пенсію мені нарахували, але перший раз я її отримаю в серпні. Хочу дізнатися, де я можу отримати накопичені за три роки виплати? Мені сказали, є якась черга, а де вона – я не зрозуміла.

Відповідь Пенсійного фонду України: Механізм виплати пенсій, які не виплачені за період до місяця відновлення їх виплати (у вашому випадку – до серпня 2023), внутрішньо переміщеним особам визначено Порядком, затвердженим Постановою № 1165 Кабінету Міністрів України від 10.11.2021. 

Облік сум пенсійних виплат, які підлягають виплаті, відповідно до вимог Порядку № 1165, ведеться територіальними органами Пенсійного фонду України, в яких особи перебувають на обліку. 

Визначені в Порядку №1165 пенсійні виплати за минулий період, у тому числі нараховані на виконання рішень суду, що набули законної сили, проводяться отримувачам, яких внесли до Переліку станом на 1 січня відповідного року.

Сума нарахованої вам пенсії з дати її призначення до серпня 2023 року підлягає виплаті за рахунок коштів державного бюджету за окремою бюджетною програмою, передбаченою в бюджеті Пенсійного фонду України на 2024 рік.

 

Питання: Я хотіла б перейти на пенсію чоловіка. Він помер у 2013 році. Територія, де ми жили, окупована. У Пенсійному фонді робили запит на Слов’янськ і сказали, що не знають, де паперова пенсійна справа мого чоловіка. Він отримував пенсію з 1997 року, був шахтарем.

Відповідь Пенсійного фонду України: Для переведення вас на пенсію у разі втрати годувальника потрібно звернутися до відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Пенсійного фонду України, надавши відповідну заяву. До заяви додаються документи:

 • що посвідчують особу (паспорт);
 • що засвідчують реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків;
 • свідоцтво про смерть годувальника та документи, що засвідчують родинні стосунки члена сім’ї з померлим годувальником.

Оскільки ваш чоловік був одержувачем пенсії, перевести вас на пенсію у разі втрати годувальника можливо буде за матеріалами його електронної пенсійної справи.

 

Питання:  Коли можна отримати пенсійне посвідчення, а не папірець?  17 лютого призначена ІІІ група інвалідності пожиттєво. 

Відповідь Пенсійного фонду України: Для виготовлення пенсійного посвідчення вам необхідно звернутися до відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Пенсійного фонду України, надавши паспорт, документ, що підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків та фотокартку. На підставі наданих документів буде сформована анкета – заява на виготовлення паперового пенсійного посвідчення з подальшим його виготовленням. 

 

Питання: Мене звати Світлана, я інвалід ІІ групи. Я з Херсона, зараз як внутрішньо переміщена особа мешкаю в Одесі. В мене закінчується термін дії довідки про інвалідність. МОЗ продовжило її дію на період воєнного стану. Чи правильно я розумію, що не потрібно йти на перекомісію зараз?

Відповідь Пенсійного фонду України: Згідно з нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» для осіб з інвалідністю, яким призначили пенсію за інвалідністю і в яких термін припинення виплати такої пенсії припадає на період дії воєнного стану, у разі неможливості проходження повторного огляду, виплата пенсії продовжується до припинення воєнного стану та протягом шести місяців після його припинення.

Термін дії воєнного стану  в Україні – по 16.11.2023, відповідно, виплати пенсій за інвалідністю без довідок МСЕК будуть продовжуватись по 16.05.2024.

 

Питання: Прочитала, що з 1 вересня пенсіонери, які перебувають за кордоном, повинні пройти ідентифікацію. Чи можна її пройти зараз? Я зараз у Києві й можу це зробити

Відповідь Пенсійного фонду України: Зобов'язання обов'язкової фізичної ідентифікації пенсіонерів через тимчасове перебування за кордоном чинним законодавством не передбачено.

Водночас згідно з Порядком виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженим Постановою № 1596  Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 (далі – Порядок № 1596), якщо суми пенсії не були отримані особисто одержувачем і банком протягом року не проводилася фізична ідентифікація особи, уповноважений банк повідомляє про це відповідному органу Пенсійного фонду України.

Якщо ідентифікація та верифікація особи не відбулася протягом року, орган Пенсійного фонду України припиняє перерахування пенсії на поточний рахунок банку.

Таким чином необхідність проведення ідентифікації одержувача пенсії органами Пенсійного фонду України може виникати, зокрема, у разі отримання від уповноваженого банку відповідного повідомлення. 

Якщо ви зараз перебуваєте в Києві, а в подальшому плануєте виїхати за кордон, то для з’ясування питання подальшої виплати пенсії, можете звернутися до будь-якого відділу обслуговування громадян (сервісний центр) органу Пенсійного фонду України. 

 

Питання: Поясніть, будь ласка, чи буде застосовуватись для ідентифікації відеоконференцзв’язок. Як це відбуватиметься? Хто буде викликати і за яких умов, про що буде розмова? 

Відповідь Пенсійного фонду України: Органи Пенсійного фонду України можуть забезпечити проведення ідентифікації та верифікації особи за допомогою відеоконференцзв'язку із дотриманням законодавства у сфері електронних довірчих послуг. Під час сеансу такого відеоконференцзв'язку надаються документи, що посвідчують особу. 

До фізичної ідентифікації прирівнюється:

 • авторизація в особистому електронному кабінеті на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України за допомогою віддаленого кваліфікованого електронного підпису «Дія.Підпис» («Дія ID»), створеного за допомогою мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг;
 • посвідчення відповідною закордонною дипломатичною установою України факту, що особа є живою.

 

Питання: Я внутрішньо переміщена особа з міста Херсон, зараз проживаю у Вінницькій області. Якщо у травні в мене було тимчасове припинення трудових відносин – з роботи мене не звільнили, але й нічого не платили. Чи зараховується мені страховий стаж за цей період? 

Відповідь Пенсійного фонду України: Відповідно до статті 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж – період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі, не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (який стягується з мінімальної заробітної плати). 

Відсутність інформації в системі персоніфікованого обліку щодо сум нарахованої вам заробітної плати і, відповідно, сплачених страхових внесків, не дає підстав для врахування цього періоду до страхового стажу. 

 

Питання: Якщо отримуватиму лише 2/3 своєї зарплати, чи буде мені рахуватися страховий стаж? 

Відповідь Пенсійного фонду України: Якщо сума нарахованої зарплати буде не менша, ніж мінімальна заробітна плата і з неї будуть сплачені страхові внески, то до страхового стажу будуть враховані повні місяці. У разі нарахування зарплати в розмірі меншому, ніж мінімальний, до страхового стажу будуть враховані періоди, розраховані пропорційно сплаченим внескам.

 

Питання: Як пройти ідентифікацію особи пенсіонеру, який перебуває за кордоном?

Відповідь Пенсійного фонду України: Органи Пенсійного фонду України можуть забезпечити проведення ідентифікації та верифікації особи за допомогою відеоконференцзв'язку із дотриманням законодавства у сфері електронних довірчих послуг. Під час сеансу такого відеоконференцзв'язку пред'являються документи, що посвідчують особу, відповідно до порядку, визначеного правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики та Мінцифри.

До фізичної ідентифікації прирівнюється:

 • авторизація в особистому електронному кабінеті на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України за допомогою віддаленого кваліфікованого електронного підпису «Дія. Підпис» («Дія ID»), створеного за допомогою мобільного додатка Єдиного державного веб-порталу електронних послуг;
 • посвідчення відповідною закордонною дипломатичною установою України факту, що особа є живою.

 

Питання: Я переселенка з Херсона, зараз перебуваю в Миколаєві. Хочу поміняти пенсійне посвідчення на нове. Чи можливо це у Миколаєві, що для цього потрібно?

Відповідь Пенсійного фонду України: Так, замінити старе пенсійне посвідчення на нове можливо. Для цього потрібно звернутися до органу Пенсійного фонду з необхідними для цього документами: паспортом, ідентифікаційним кодом, фотокарткою. 

На підставі цих документів буде сформована анкета – заява на виготовлення паперового пенсійного посвідчення з подальшим його виготовленням. 

 

Питання: Я переселенець із Макіївки Донецької області. У Броварах мешкаю з 2016 року. Як підтвердити пільговий стаж за підземну гірничу роботу та зарплату, що нараховували на шахті до 2021 року? Як підтвердити працю на підземних та відкритих гірничих роботах в росії до 24.02 2022 року? Віддав до Пенсійного фонду документи, але там їх до розгляду не приймають. 

Відповідь Пенсійного фонду України: 19 червня 2023 року для України припинена дія Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення, вчиненої 13 березня 1992 року. Враховуючи зазначене, до страхового стажу при визначенні права та розміру пенсії зараховуються періоди роботи (служби) на території РРФСР по 31 грудня 1991 року. Інші періоди роботи, що тривали на території росії, до страхового стажу не зараховуються.

Щодо підтвердження пільгового стажу, то існує Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсій (він затверджений Постановою №18-1 правління Пенсійного фонду України від 10.11. 2006 року). 

Цей Порядок визначає процедуру підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах, установлену для окремої категорії працівників, у разі ліквідації підприємства, установи, організації  без визначення правонаступника. 

У тому випадку, коли підприємство не ліквідоване, має бути надана уточнююча довідка, в якій вкажуть, зокрема: 

 • періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; 
 • професія або посада; характер виконуваної роботи; 
 • розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; 
 • первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

У разі, коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України, стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, може підтверджуватись за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Щодо підтвердження заробітної плати, слушно зауважити, що по 30.06.2000 року вона підтверджується виключно первинними документами (розрахунково-платіжними відомостями, особовими рахунками тощо), з 1.07.2000 – за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. 

 

Питання: Ми з бабусею перебуваємо в Італії. Бабусю вивезли з окупації з правого берега Херсонської області. Вона вдома отримувала пенсію не на картку. Зараз її зробити в нас можливості немає. Яким може бути вирішення цього питання?

Відповідь Пенсійного фонду України: У разі неотримання призначеної пенсії протягом шести місяців поспіль виплата пенсії припиняється.

Заява про поновлення пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України. 

У період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох наступних місяців після місяця, в якому його буде припинено, заява про поновлення пенсії та документи, необхідні для поновлення пенсії, особами, які у зв’язку з агресією російської федерації тимчасово проживають за кордоном та отримали тимчасовий захист або статус біженця, можуть надсилатись поштою. Для поновлення пенсії до заяви додаються:

 • копії документів про отримання тимчасового захисту або статусу біженця, реєстрацію їх місця тимчасового проживання за кордоном (з перекладом);
 • оригінал документу про посвідчення факту, що фізична особа є живою (з перекладом);
 • копія паспорта громадянина України.

Додані до заяви копії документів повинні бути засвідчені дипломатичним представництвом або консульською установою України, або нотаріально. 

 

Питання: Я переселенка з Херсонської області. Мені 63 роки. Через два місяці маю виходити на пенсію. Від мене вимагають довідку про те, що я в органах соціального захисту не отримувала соціальної допомоги. Як мені бути, якщо зараз та частина Херсонщини перебуває під окупацією? Мені сказали, що моє відділення соцзахисту могло евакуюватися на підконтрольну Україні територію. Де його шукати?

Відповідь Пенсійного фонду України: Це правильна вимога для осіб, які виходять на пенсію після досягнення 60 років. Це є необхідним для запобігання подвійних виплат (в органах Пенсійного фонду та соціального захисту). Щодо надання інформації про евакуацію органу соцзахисту вам краще звернутися на гарячу телефонну лінію Мінсоцполітики (за номером 15-47 ) або зателефонувати на урядову лінію (за номером 15-45).

Також ви можете звернутися до органу Пенсійного фонду України, надавши заяву про призначення пенсії (й усі необхідні для цього документи) та заяву про надання допомоги щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії. 

 

Питання: Я жителька Херсона. Через руйнацію житла була змушена виїхати з території України. З червня 2022 року не отримувала належну мені пенсію у зв’язку з окупацією, а потім – у зв’язку з виїздом. У липні цього року оформила довіреність у Посольстві України в Румунії для отримання моїм представником у Херсоні пенсії у відділенні «Укрпошти». Мій представник поінформував, що йому відмовили в отриманні через блокування моєї пенсії Пенсійним фондом, який вимагає моєї особистої присутності. Прошу надати інформацію та допомогу у вирішенні цього питання.

Відповідь Пенсійного фонду України: У разі неотримання призначеної пенсії протягом шести місяців поспіль, виплата пенсії припиняється.

Заяву про поновлення пенсії подає заявник до територіального органу Пенсійного фонду України. 

У період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох наступних місяців після місяця, в якому його буде припинено, заява про поновлення пенсії та документи, необхідні для поновлення пенсії, особами, які у зв’язку з агресією російської федерації тимчасово проживають за кордоном та отримали тимчасовий захист або статус біженця, можуть надсилатись поштою. Для поновлення пенсії до заяви додаються:

 • копії документів про отримання тимчасового захисту або статусу біженця, реєстрацію їх місця тимчасового проживання за кордоном (з перекладом);
 • оригінал документа про посвідчення факту, що фізична особа є живою (з перекладом);
 • копія паспорта громадянина України.

Додані до заяви копії документів повинні бути засвідчені дипломатичним представництвом або консульською установою України, або нотаріально.

Тамара ТИСЯЧНА і Сергій ЧЕРНЯВСЬКИЙ 

Коментар
04/12/2023 Понеділок
04.12.2023