У березні зростання ВВП залишилося близьким до 5%

За оцінкою Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, у березні 2024 року темпи приросту реального ВВП залишилися близькими до 5% до попереднього року: 5% дпр у лютому, 4,9% дпр у березні (показник до попереднього року, дпр).
Про це йдеться у Місячному економічному моніторингу України за березень 2024 року.
У березні приріст реальної валової доданої вартості (ВДВ) у переробній промисловості, за оцінкою ІЕД, сповільнився до майже 11% дпр в березні порівняно з 17% дпр в січні.
Також за опитуванням ІЕД, зросла важливість такої перешкоди діяльності підприємств, як доступ до електроенергії. Це пов’язано з російськими обстрілами теплових та інших електростанцій: більшість з них припали на останній тиждень місяця.
За оцінкою реальна ВДВ в галузі виробництва електроенергії скоротилась на 2% дпр і очікується більше падіння в квітні.
Реальна ВДВ в транспорті продовжувала зростати на понад 20% дпр, тоді як приріст в торгівлі сповільнився до 4,6% дпр. Будівництво продовжувало зростати, зокрема завдяки будівництву фортифікаційних споруд, що фінансують з бюджету.
«У квітні ми також очікуємо сповільнення зростання ВВП внаслідок проблем з доступом до електроенергії через масивні руйнування генерації», – зазначила провідна наукова співробітниця ІЕД Олександра Бетлій.
З основних макроекономічних тенденцій за минулий місяць експерти ІЕД додатково виділили такі:
- Транспортні перевезення Укрзалізницею та через Український морський коридор зростають, що сприяє розвитку ряду секторів економіки.
- Вартість товарного експорту різко скоротилась у березні у вимірі рік до року на тлі продовження зниження цін на зерно та залізні руди.
- В березні надійшло рекордне зовнішнє фінансування у сумі 9 млрд дол. США. Половина коштів надійшла від ЄС в межах перехідного фінансування за механізмом для України.
- Уряд ухвалив план України, який визначає пріоритетні кроки та заходи, виконання яких має стати основою для надання бюджетної підтримки з боку ЄС.
- Доходи Державного бюджету продовжують зростати, частково завдяки оподаткуванню надприбутків банків.
- В березні інфляція сповільнилась до 3,2% дпр. До цього інфляція була на такому рівні у ковідному 2020 році та до початку російської агресії у 2014 році.
- НБУ знизив ставку до 14,5% річних на фоні низької інфляції та відновлення надходження допомоги від донорів України. Втім, НБУ рухався обережно через значні ризики.
- Гривня ослабла до 39 гривень за долар США на фоні стриманих інтервенцій НБУ.
Читайте більше про стан енергетики, транспортної галузі, зовнішньої торгівлі, державного бюджету, інфляції та монетарної політики НБУ у Місячному економічному моніторингу України за березень 2024-го за цим посиланням.