У березні зростання ВВП залишилося близьким до 5%

22 Квітня 2024, 10:09
У березні зростання ВВП залишилося близьким до 5% 237
У березні зростання ВВП залишилося близьким до 5%

За оцінкою Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, у березні 2024 року темпи приросту реального ВВП залишилися близькими до 5% до попереднього року: 5% дпр у лютому, 4,9% дпр у березні (показник до попереднього року, дпр).

Про це йдеться у Місячному економічному моніторингу України за березень 2024 року.

У березні приріст реальної валової доданої вартості (ВДВ) у переробній промисловості, за оцінкою ІЕД, сповільнився до майже 11% дпр в березні порівняно з 17% дпр в січні.

Також за опитуванням ІЕД, зросла важливість такої перешкоди діяльності підприємств, як доступ до електроенергії. Це пов’язано з російськими обстрілами теплових та інших електростанцій: більшість з них припали на останній тиждень місяця.

За оцінкою реальна ВДВ в галузі виробництва електроенергії скоротилась на 2% дпр і очікується більше падіння в квітні.

Реальна ВДВ в транспорті продовжувала зростати на понад 20% дпр, тоді як приріст в торгівлі сповільнився до 4,6% дпр. Будівництво продовжувало зростати, зокрема завдяки будівництву фортифікаційних споруд, що фінансують з бюджету.

«У квітні ми також очікуємо сповільнення зростання ВВП внаслідок проблем з доступом до електроенергії через масивні руйнування генерації», – зазначила провідна наукова співробітниця ІЕД Олександра Бетлій.

З основних макроекономічних тенденцій за минулий місяць експерти ІЕД додатково виділили такі:

  • Транспортні перевезення Укрзалізницею та через Український морський коридор зростають, що сприяє розвитку ряду секторів економіки.
  • Вартість товарного експорту різко скоротилась у березні у вимірі рік до року на тлі продовження зниження цін на зерно та залізні руди.
  • В березні надійшло рекордне зовнішнє фінансування у сумі 9 млрд дол. США. Половина коштів надійшла від ЄС в межах перехідного фінансування за механізмом для України. 
  • Уряд ухвалив план України, який визначає пріоритетні кроки та заходи, виконання яких має стати основою для надання бюджетної підтримки з боку ЄС.
  • Доходи Державного бюджету продовжують зростати, частково завдяки оподаткуванню надприбутків банків.
  • В березні інфляція сповільнилась до 3,2% дпр. До цього інфляція була на такому рівні у ковідному 2020 році та до початку російської агресії у 2014 році.
  • НБУ знизив ставку до 14,5% річних на фоні низької інфляції та відновлення надходження допомоги від донорів України. Втім, НБУ рухався обережно через значні ризики.
  • Гривня ослабла до 39 гривень за долар США на фоні стриманих інтервенцій НБУ.

Читайте більше про стан енергетики, транспортної галузі, зовнішньої торгівлі, державного бюджету, інфляції та монетарної політики НБУ у Місячному економічному моніторингу України за березень 2024-го за цим посиланням.

Коментар
23/05/2024 Середа
22.05.2024