Кожен другий розрахунок українців проходить через «касу у смартфоні»
В Україні зареєстровані 877,6 тисячі програмних реєстраторів розрахункових операцій і просто реєстраторів розрахункових операцій станом на зараз, за даними Податкової служби. Майже 70% від усіх зареєстрованих приладів фінансового обліку становлять ПРРО, тоді як популярність «традиційних» кас стабільно падає.
Ще у 2021 році кількість онлайн-кас була у 8,5 раза меншою, що свідчить про зростання їх популярності. Про це інформує Опендатабот.
69% від усієї кількості кас, тобто майже 605 тисяч, нині становлять ПРРО. За рік їх кількість зросла в 1,6 раза. У порівнянні до періоду напередодні повномасштабного вторгнення, у 2021, «кас у смартфонах» побільшало у 8,5 раза. Варто зазначити, що онлайн-каси з’явилися лише у 2020 році.
Водночас традиційні РРО продовжують втрачати популярність з березня 2022 року. За два роки їх поменшало на 15% – з 323,1 тисячі до 273,1 тисячі
Відповідно нині ПРРО у 2,2 раза більше, ніж РРО. До порівняння, ще на початку квітня 2021 року ситуація була кардинально іншою – кількість РРО у 4,2 раза переважала онлайн-каси. Тож тоді кожен сотий чек був з ПРРО, а у 2024 – кожен другий.
Зросла також і середня сума за чеками ПРРО – у 11 разів за три роки. Якщо у 2021 році вона була 9 мільярдів гривень, то зараз 103 мільярди гривень.
У 2024 загальна сума на місяць за чеками П\РРО в середньому складає 238,4 мільярди гривень, майже половина з яких – 43% – це онлайн-каси. Для порівняння, у 2021 ця сума, в середньому, складала 142,8 мільярда гривень, а частка ПРРО була лише 6%.
«Бізнес віддає перевагу ПРРО за зручність, просте встановлення та нижчу ціну у порівнянні із залізними фіскальниками. Те, що Мінфін планує обмежити роботу ПРРО, – заборонити офлайн режим, повернути паперові книги обліку і підклеювання чеків – в сьогоднішній ситуації виглядає просто пострілом собі у ногу. Замість того, щоб залишити Україну в клубі з високою діджиталізацією, нас намагаються тягти у бюрократичне минуле, де вести бізнес дорого і складно», – коментує Родіон Єрошек, CEO та співзасновник української компанії з автоматизації закладів Poster.
Контекст
З 1 жовтня 2023 року зняли мораторій на перевірки використання П\РРО підприємцями – тепер воно стало обов’язковим. Якщо під час податкової перевірки документації виявиться, що ФОПи отримують прибуток зі збуту товару не офіційно, їх чекає чималий штраф. Ця умова частково пояснює стрімкий ріст популярності використання П\РРО.
Наразі в Міністерстві фінансів України планують обмежити діяльність «кас у смартфоні».