Парламент підвищує акциз на пальне: на скільки зростуть ціни на бензин, дизель та автогаз

24 Червня 2024, 11:14
Парламент підвищує акциз на пальне: на скільки зростуть ціни на бензин, дизель та автогаз 517
Парламент підвищує акциз на пальне: на скільки зростуть ціни на бензин, дизель та автогаз

На початку червня Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт №11256-2 про підвищення акцизного податку на нафтопродукти – бензин, дизельне пальне та автогаз.

Це рішення пояснюється двома причинами: по-перше, необхідністю наближення українського законодавства до законодавства Європейського Союзу; по-друге, потребою у збільшенні надходжень до бюджету на тлі зростання видатків на безпеку та оборону.

Якщо парламентарі ухвалять законопроєкт в цілому, це може суттєво вдарити по гаманцях українців – навіть тих, хто не їздить за кермом. Тож коли й наскільки подорожчає бензин, дизель та автогаз, а також, які товари зростуть в ціні слідом за пальним, – розбирався Центр громадського моніторингу та контролю.

Як зміняться акцизні ставки на пальне?

У законопроєкті передбачено, що збільшення акцизного податку на пальне відбуватиметься поступово впродовж чотирьох років. Наприкінці липня 2024 року акциз на бензин зросте на 29,1 євро за тисячу літрів: з 213,5 до 242,6 євро/тис. л, акциз на дизельне пальне – на 38,1 євро: зі 139,5 до 177,6 євро/тис. л, акциз на автомобільний газ  на 3,6 євро: з 52 до 55,6 євро/тис. л. 

Якщо відкинути інші ринкові чинники, то вже влітку літр бензину може подорожчати на 1,28 гривні, літр дизелю  на 1,67 гривні, літр автогазу  на 0,15 гривні. До 2028 року акциз на бензин зросте до 359 євро/тис. л, на дизельне пальне  до 333 євро/тис. л, а на скраплений газ – до 70 євро/тис. л. 

Тож потенційно за чотири роки ціни за літр бензину, порівняно з нинішніми, можуть зрости на 6,4 гривні, за літр дизелю  на 8,4 гривні, автогазу  на 0,8 гривні.

Коли та на скільки зростуть ціни на стелах АЗС?

Одразу після появи урядового законопроєкту про підвищення акцизів на пальне низка експертів виступили з прогнозами про стрімке зростання вартості бензину та дизельного пального. Лунали навіть ціни  75-80 грн/л. Проте очевидних причин прогнозувати настільки велике зростання  наразі немає.

Мало того, останніми місяцями вартість пального коливалася в межах кількох гривень за літр, що є нормальним для ринку пального. Приміром, за даними сайту «Мінфін», літр бензину в середині березня коштував 52,7 грн/л, після чого здорожчав майже на чотири гривні  до 56,48 гривні. Натомість дизельне пальне, яке коштувало в березні 53,2 грн/л, на початку травня подорожчало до 54,2 грн/л, а у червні здешевшало до 52,6 грн/л.

Як зазначив під час брифінгу в Медіацентрі Україна  Укрінформ експерт з ринку пального Сергій Куюн, ймовірне підвищення цін якщо і буде, то незначним. 

«Однозначно всі трактують, що буде підвищення цін. Насправді це не є факт. На бензин становить збільшення податку 1,5 гривні за літр, дизпального  2 гривні за літр. Навіть, якщо їх перекласти на поточні ціни, то можна сказати, що це незначне підвищення, якщо воно буде. Коливання в 1,5-2 гривні є буденними для паливного ринку. Навіть споживачі на них не завжди звертають увагу»,  пояснив фахівець.

Під загрозою – ціни на продукти харчування

Ініціативу уряду розкритикували й постачальники пального, і аграрії, які є одними з найбільших споживачів нафтопродуктів. Як зазначають в Українській асоціації зрідженого газу, перше зростання вартості пального може припасти на початок жнив. Аграрії будуть змушені купувати нафтопродукти за ринковими цінами, адже вони не ризикують робити запаси через небезпеку російських обстрілів нафтобаз. Відповідно, зростання акцизу на пальне призведе до додаткових витрат, які виробники закладуть у ціну продуктів харчування.

Коментар
24/07/2024 Вівторок
23.07.2024