Мільярдер Боголюбов виїхав за кордон за паспортом волинянина: як він це зробив

09 Липня 2024, 18:05
Геннадій Боголюбов 481
Геннадій Боголюбов

За версією Державного бюро розслідувань, Геннадій Боголюбов залишив країну за паспортом іншої особи. Це – мешканець Волинської області, 67-річний Сюмак Микола Купріянович. 

Про це йдеться в розслідуванні Михайла Ткача для «Української правди».

Геннадій Боголюбов – колишній співвласник націоналізованого «ПриватБанку», друга за значимістю людина у неформальній фінансово-промисловій групі Ігоря Коломойського, яка отримала назву «Приват».

Нагадаємо, Боголюбов незаконно виїхав з України за підробленими документами. У цьому бізнесмену посприяв начальник групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби «Ягодин» Луцького прикордонного загону.

За інформацією джерел «Української правди» у правоохоронних органах, наприкінці червня цього року він «переграв» українських правоохоронців і несподівано для них опинився чи то в столиці Австрії Відні, чи то у Лондоні.

При цьому важливо додати, що на момент перетину українського кордону жодних законних підстав для обмежень Боголюбова у пересуванні не було.

Олігарху 62 років, в нього п’ятеро неповнолітніх дітей і публічних звинувачень українські правоохоронні органи до нього поки не висували.

«Українська правда» спробувала розібратись у цій історії, та знайти відповіді на питання: як олігарху все ж вдалося виїхати в Польщу, до чого тут втрачений паспорт мешканця Волині. Більше про це в матеріалі нижче.

***

Історія виїзду Геннадія Боголюбова за кордон починається 23 червня поточного року на Центральному залізничному вокзалі у Києві. 

На вокзал олігарх приїхав не на звичному для себе броньованому Mercedes у супроводі джипа охорони, а разом з дружиною на її авто. 

Обраниця Боголюбова – Еміне Джапарова. На початку року президент Володимир Зеленський призначив її постійною представницею при міжнародних організаціях у Відні. До того Джапарова обіймала посаду першої заступниці міністра закордонних справ. 

Скріншот з системи "Безпечне місто" за 23 червня 2024 року. Боголюбов та Джапарова прямують на залізничний вокзал

Залізничний вокзал – місце, де до початку повномасштабного вторгнення важко було уявити українського олігарха з першої десятки Forbes. Судячи з зображень з камер спостереження, Боголюбов зайшов у приміщення у бейсболці та окулярах. 

Геннадій Боголюбов на Київському залізничному вокзалі прямує до потяг Київ-Хелм

Далі Боголюбов сів у 13 вагон потягу «Київ-Хелм», яким, як відомо, можна дістатися Польщі.

Від співрозмовників у правоохоронних органах «Українській правді» вдалося отримати текст підозри Державного бюро розслідувань прикордоннику Володимиру Макаренку. За версією офіційного слідства, саме він допоміг олігарху Боголюбову виїхати з країни.

Макаренку 46 років, він проживає у Львівській області і до історії з Боголюбовим працював начальником групи інспекторів прикордонної служби «Ягодин».

Перша сторінка підозри прикордоннику Володимиру Макаренку, який, за версією ДБР, допоміг Боголюбову виїхати за кордон

За версією ДБР, Боголюбов залишив країну за паспортом мешканця Волинської області, 67-річного Сюмака Миколи Купріяновича

Портрети Геннадія Боголюбова та Миколи Сюмака

Кілька співрозмовників УП у правоохоронних органах стверджують, що цю людину вже вдалося знайти і навіть допитати. «Українська правда» також знайшла і змогла зв’язатися з Миколою Сюмаком. Він підтвердив, що загубив закордонний паспорт навесні 2022 року і запевнив, що не виїжджав з України 24 червня цього року і зараз знаходиться вдома.

З відкритих джерел виданню вдалося встановити, що паспорт відповідної серії дійсно належить цій людині й неодноразово використовувався при перетині кордону до весни 2022 року.

Витяг з митної бази, який засвідчує, що людина на ім

Ось так події цієї карколомної ночі з 23 на 24 червня в потязі Київ-Хелм описані в підозрі ДБР прикордоннику Макаренку:

«Реалізуючи злий умисел, направлений на незаконне переправлення Геннадія Боголюбова через державний кордон України, без проходження останнім прикордонного, митного та інших видів контролю та розуміючи, що в разі пред'явлення Боголюбовим втраченого паспорта громадянина України для виїзду за кордон на ім'я Сюмака Миколи Купріяновича, його буде викрито прикордонним нарядом перевірки документів, Володимир Макаренко, перебуваючи 24 червня 2024 року о 03 годині 55 хвилині ночі на службі в пункті пропуску «Ягодин» поблизу адміністративного приміщення зайшов до поїзда сполученням «Київ-Хелм» та підійшов до останнього купе 13 вагона, де перебував Боголюбов». 

«Надалі Макаренко дочекавшись, коли до вказаного купе підійшла його підлегла, – інспектор прикордонної служби Бугайчук Ольга, яка проводила перевірку паспортних документів осіб, використовуючи своє службове становище, надав вказівку останній не заходити до останнього купе, запевнивши її, що з метою встановлення дійсності паспортних документів та належності їх громадянину, який їх пред'являє, особисто перевірив паспортні дані та підтверджуючі документи громадян, які знаходяться у даному купе.

Після цього Макаренко особисто передав Бугайчук для проходження паспортного контролю паспортні документи громадян, які знаходились у останньому купе… 

В тому числі одержаний від Боголюбова паспорт громадянина України для виїзду за кордон FG 724806 на ім'я Сюмака Миколи Купріяновича, який було втрачено останнім не пізніше 22.05.2022 та який використовував Боголюбов для перетину державного кордону України».

Далі до Боголюбова з боку українських прикордонників не виникає жодних питань з перетином кордону. Інспектор Бугайчук іде сканувати паспорт і не виявляє жодних підстав для обмеження громадянина Сюмака у праві виїзду за кордон. Вона повертає цей паспорт своєму безпосередньому керівнику Макаренку, а той передає цей документ Боголюбову приблизно о 4:00.

Фото заключної частини підозри прикордоннику Макаренку

Наразі, за інформацією співрозмовників УП у правоохоронних органах та бізнесових колах, Макаренко перебуває в СІЗО з підозрою, а Боголюбов – між Лондоном та Віднем з підозрою у незаконному перетині кордону та думками про отримання політичного притулку. 

Боголюбов стверджує, що виїхав з країни за своїм українським паспортом і у держави взагалі немає жодних підстав не випускати його з країни.

«Правила перетину кордону в умовах воєнного стану дозволяють виїжджати чоловікам віком старше 60 років, а також тим, хто утримує троє і більше неповнолітніх дітей. Бізнесмен має всі законні підстави для перетину кордону: вік 62 роки, 7 дітей, 5 з яких – неповнолітні», – йдеться у заяві пресслужби Боголюбова.

І тут виникають цілком очевидні питання. Навіщо Боголюбову виїжджати за чужим паспортом і чому його взагалі могли не випускати з країни? 

Редакції УП від низки джерел серед правоохоронців та бізнесменів достеменно відомо, що стосовно Боголюбова у системі прикордонників була позначка додаткової перевірки, так званий «прапорець». 

Це означає, що у разі спроби виїзду останнього за кордон, погодження або непогодження про перетин мало узгоджуватися з керівництвом прикордонної служби. 

За словами Боголюбова, цього ранку для виїзду за кордон у потязі «Київ-Хелм» він надав прикордонникам свій закордонний паспорт з номером GF 865643.

Українські правоохоронці стверджують, що цей документ дійсно використовувався Боголюбовим: олігарх пред'явив його польським прикордонникам.

Редакції УП через свої джерела вдалось перевірити, чи перетинав Боголюбов український кордон за цим паспортом. За інформацією УП, цей документ не вносився у систему, а значить – не міг використовуватися Боголюбовим.

 

Довідково: Боголюбов – український підприємець, мільярдер. Співзасновник і співвласник групи «Приват». Бізнесмену 62 роки, тобто, він не підлягає мобілізації та забороні на виїзд через це.

Уродженець Дніпропетровщини, він став одним із засновників найбільшої банківської установи України – ПриватБанку - спільно з Ігорем Коломойським у 1990-х роках. За даними Forbes на 2021 рік, його статки оцінювались у 1,7 мільярда доларів, що дозволило йому посісти п'яту позицію серед найзаможніших українців.

Разом з Коломойським вони контролювали понад 91,5% акцій ПриватБанку, решта належала дрібним акціонерам, включаючи керівництво банку на чолі з Олександром Дубілетом.

Після того, як держава взяла банк під свій контроль, обидва бізнесмени опинилися під пильною увагою правоохоронців через підозри у фінансових зловживаннях та виведенні коштів з банку.

Боголюбов залишився у списку найбагатших українців навіть під час війни. 

 

Коментар
24/07/2024 Вівторок
23.07.2024