«Національний кешбек»: як скористатися програмою та скільки можна отримати
З 2 вересня стартує державна програма «Національний кешбек». Українці, купуючи вітчизняні товари, отримуватимуть компенсацію в обсязі 10% від їхньої вартості.
Ці гроші можна буде витратити на оплату комунальних послуг, залізничних квитків, мобільного зв’язку або ж задонатити на ЗСУ. В уряді очікують, що програма збільшить попит на українські товари, що в перспективі принесе економіці зростання у чверть відсотка ВВП до кінця року. Як працюватиме «Національний кешбек» та як українцям скористатись програмою – розповідає Центр громадського моніторингу та контролю, передає Бізнес.Район.
Відкриваєш картку в банку – чекаєш на гроші
Отримати кешбек за купівлю українських товарів зможуть усі повнолітні громадяни. Для цього потрібно зробити три кроки: відкрити в своєму банку чи додатку спеціальний рахунок і отримати картку, дати згоду на передачу даних про транзакції прив’язаної картки, а також активувати послугу «Національний кешбек» в мобільному додатку «Дія».
Очікується, що учасниками програми стануть найбільші в Україні виробники споживчих товарів та основні торгові мережі, зокрема, й інтернет-магазини. Заклади самостійно маркуватимуть товари українського виробництва, на які нараховуватимуть кешбек.
Вітчизняний бізнес – виробники українських товарів та невеликі магазини – також може долучитися до програми через додаток «Дія», де необхідно заповнити заявку та пройти перевірку.
Кошти від кешбеку надходитимуть громадянам не одразу, а до 20 числа наступного місяця. Наприклад, кошти за вересень учасники програми отримають до 20 жовтня. Максимальна сума, яку можна отримати за програмою, – 3 тисячі гривень.
Окрім оплати комуналки, їх можна буде використати на медичні послуги, спорт, кіно, квитки на потяг, заклади харчування, мобільний зв’язок, а також на купівлю інших українських товарів. Також за них можна купити військові облігації, або ж задонатити кешбек на ЗСУ.
А ось зняти готівкові кошти зі спеціального рахунку для кешбеку буде неможливо. Наразі програма є тимчасовою: отриманий національний кешбек можна використати лише до 31 січня наступного року. Але у разі успіху проєкту, його можуть продовжити й надалі.
Читайте також: Стартувала реєстрація виробників на програму «Національний кешбек»
Що дасть національний кешбек економіці?
Президент Володимир Зеленський анонсував програму національного кешбеку ще в лютому. За його словами, ключове завдання програми – щоб українські гроші залишалися в Україні та працювали в Україні.
Як пояснюють в Міністерстві економіки, окрім стимулювання вітчизняного виробництва та невеликих виробників, метою програми є детінізація української економіки та допомога громадянам.
«Національний кешбек – це соціальна програма та державна допомога громадянам, але з певними умовами. Основне – це обирати на поличках магазинів товари українських виробників і сплачувати віртуальною карткою, аби щомісяця отримувати компенсацію у розмірі 10% за придбані товари», – розповіла під час брифінгу у Медіацентрі Україна заступниця міністра економіки Надія Бігун.
Представники українського бізнесу та експерти позитивно ставляться до цієї ініціативи.
«Кешбек позитивно вплине на продажі товарів українського виробництва, очікуємо, що їхня частка у продажах зросте приблизно на 30%», – пояснює комерційна директорка маркетплейсу Rozetka Тетяна Мойсеєнко.
Користь програми для економіки відзначає й економічний експерт Олег Пендзин.
«Витрати на цю програму здійснюються з коштів, які не можна перекинути на оборону. Джерело цих коштів – донорські гроші наших партнерів на соціальні потреби. По-іншому – на закупівлю озброєння чи зарплати військовим – ці гроші витратити неможливо», – каже експерт.
Він додає, що оскільки ці кошти надані міжнародними партнерами, слід очікувати посиленого контролю за їхнім використанням, а отже вони будуть розподілені прозоро та справедливо усім учасникам програми.