У Луцьку говорили про нові правила та цифровий контроль у будівельній галузі
У Луцьку відбулась зустріч голови Державної інспекції архітектури та містобудування України (ДІАМ) Олександра Новицького із керівниками волинських будівельних компаній. Захід відбулася 30 жовтня у Волинській торгово-промисловій палаті.
На місці побувала кореспондентка Бізнес. Район.
Щоб наочно підтвердити тезу, до якої часто апелює команда державного органу, а саме про відкритість до бізнесу та громадян, у ДІАМ запланували робочі поїздки по регіонах. Розпочати вирішили з Волині.
Організував зустріч із волинськими будівельниками гендиректор ПрАТ «Луцьксантехмонтаж №536» і голова організації роботодавців будівельної галузі Волинської області Ігор Чорнуха. Послухати очільника прийшли понад 20 представників місцевого будівельного бізнесу.
«Для будь-якого забудовника важливі прозорі правила гри. У нас є контакт із ДІАМом. Організація справді стала досить сервісно-орієнтованою», – наголосив Ігор Чорнуха.
Голова ДІАМ наголосив, що Волинська область є одним із регіонів, де, попри війну, йде нарощення темпів будівництва. Під час діалогу з керівниками волинських будівельних компаній та представниками влади обговорив проблеми, з яким зіштовхуються забудовники та варіанти їхнього вирішення.
«Наше ж партнерство – це про створення прозорих умов», – зазначив Олександр Новицький.
Також говорили про вимоги до об’єктів будівництва, норми для систем електро-, газо- та водопостачання, пожежо- та вибухобезпеки, інклюзивності, процес сертифікації новобудов для введення в експлуатацію.
Зі слів очільника ДІАМ, понад 50% відмов у видачі сертифіката про прийняття в експлуатацію стаються через відсутність необхідної виконавчої документації, передбачених проєктом елементів інклюзивності чи пожежовибухонебезпеки.
Основним досягненням від початку роботи структури вважають цифровий реєстр.
«Вже на етапі подачі дозволу більшу частину часу людина працює з системою. Швидкість розгляду документів займає орієнтовно 24 години, тоді як у ДАБі на розгляд деяких документів йшло від трьох місяців або пів року», – сказав Новицький.
Задоволені співпрацею із реформованою структурою і волинські будівельні компанії.
«Перший раз здали так легко два об’єкти. Все було відкрито та чесно. Весь час вдавалося спілкуватися не просто з працівниками, а й з керівником. Є спільна ціль: здати будинок, віддати його людям, а не просто чинити перешкоди», – розповів забудовник Ярослав Гуменюк.
Олександр Новицький також повідомив, що наприкінці року планують запустити застосунок «Прозоре будівництво». З його допомогою головні інспектори ДІАМ фотофіксуватимуть об'єкти з відміткою геолокації та завантажуватимуть одразу в систему. Це забезпечать громадський контроль за якістю здачі об’єктів в експлуатацію.
Довідково: у 2021 році Кабмін створив Державну інспекцію архітектури та містобудування (ДІАМ), яка відповідає за реалізацію державної політики у сфері архітектурно-будівельного контролю та нагляду. Орган створили після ліквідації Державної архітектурно-будівельної інспекції, яка постійно фігурувала в корупційних скандалах.