Дефіцит кадрів і енергетична нестабільність: головні виклики для бізнесу у листопаді

16 Грудня 2024, 16:23
Дефіцит кадрів і енергетична нестабільність: головні виклики для бізнесу у листопаді 286
Дефіцит кадрів і енергетична нестабільність: головні виклики для бізнесу у листопаді

У листопаді ділова активність бізнесу уповільнилася через сезонні фактори. Основні проблеми: дефіцит кадрів, скорочення термінів нових замовлень, висока інфляція та наслідки атак на енергосистему. Через відключення електроенергії кількість постраждалих компаній зросла в півтора раза.

Про це засвідчили результати щомісячного опитування, яке ІЕД провів у листопаді серед 468 промислових підприємств.

Індекс Відновлення Ділової Активності (ІВДА) припинив зростання та зменшився із 0,23 у жовтні до 0,16 у листопаді, що лише трохи вище за показник вересня.

«Це пов’язано із високою попередньою статистичною базою, оскільки в листопаді 2023-го фіксувались досить високі темпи зростання. В непростих умовах, в яких зараз працює український бізнес, ми вже бачимо певну «стелю» відновлення. І «драматично» великих темпів відновлення не слід очікувати поки триває війна», – заявила виконавча директорка ІЕД Оксана Кузяків

Значення ІВДА зменшилось для всіх підприємств, незалежно від розміру, а показник мікропідприємств залишався найнижчим із від’ємним значенням.

Динаміка багатьох показників змінила вектор руху лише за місяць. Стрімко зменшилась частка підприємств, що працюють із завантаженістю менше чверті потужності. У листопаді вона становила 5% після 17% у жовтні. Тоді як частка тих, хто працює майже на повну потужність, за місяць суттєво зросла з 31% до 40%.

«Переважна більшість опитаних – 79,6% – впевнена, що нічого не зміниться, з точки зору обсягів їх бізнесу, і все буде так, як і сьогодні. Лише 3,8% думають, що вони скоротять свою діяльність, а 16,6% планують розширити свою діяльність. З цього ми робимо висновок, що працюючий бізнес вже адаптувався до умов війни», – зазначила Оксана Кузяків.

Середній термін нових замовлень у листопаді скоротився із рекордного рівня у 7,9 місяця до 6,7 місяця на фоні збільшення частки підприємств, які працюють «з коліс», тобто із замовленнями менш ніж на місяць наперед, – з 13% до 16%.

Бізнес не сумнівається в тому, що ціни продовжать зростати, але індекс очікуваних змін цін на сировину та матеріали після досягнення піку в жовтні (0,49) скоротився в минулому місяці до вересневого рівня у 0,44. Це відбулося шляхом зменшення частки тих, хто очікує зростання цін в найближчі 3 місяці, – із 46,9% до 42,1%.

При цьому зросла як частка бізнесів, які зіткнулися з подорожчанням ресурсів, – з 31,3% до 38,5%, так і частка тих, хто збільшив ціни на свою продукцію, – з 27,1% до 35,4%. Через це індекс змін цін на готову продукцію досяг максимуму з початку року – 0,34, збільшившись із 0,27 у жовтні.

На ринку праці більшість підприємств не планує ніяких змін, хоча помітні позитивні явища: продовжила зростати частка підприємств із планами збільшити зайнятість в найближчі 3-4 місяці – з 13,8% до 14,1%, а частка бізнесів, які планують збільшити кількість працівників у вимушених відпустках, зменшилась з 14,4% до 4,2%.

«Водночас проблема з пошуком кваліфікованих працівників зростає, – констатує Оксана Кузяків. – З одного боку є обмежена пропозиція, але ми бачимо і зростання попиту на робочу силу, що є дуже позитивним сигналом і свідчить про відновлення, мінімум не погіршення економічної діяльності».

Про проблему складності пошуку кваліфікованих працівників заявили 55,5% опитаних після 51,9% у жовтні. А некваліфікований персонал важко знайти 38,9% бізнесів після 34,8% у жовтні.

Брак робочої сили внаслідок призову та/або виїзду співробітників, як одна з головних перешкод для ведення бізнесу, побив власний рекорд: у листопаді на цю проблему скаржились вже 64% бізнесів, що вище не тільки, ніж у жовтні – 57%, але й вище рекордного показника у серпні – 63%. Проблема «небезпечної праці» опустилась з першого на друге місце, оскільки частка бізнесів, які скаржились на неї, скоротилась з 62% до 54%. Зберігається регіональна відмінність у сприйнятті цієї проблеми.

У жовтні, коли ще не було масштабного обстрілу енергетичної інфраструктури, через відключення електроенергії призупиняли роботу 39% бізнесів. Через цю проблему бізнес втратив 6% робочого часу, найбільше у Вінницькій, Сумській та Дніпропетровській областях. Серед галузей тоді найбільш постраждали хімічна промисловість, металургія та металообробка.

Довідково: У щомісячному опитуванні New Monthly Enterprises Survey (#NRES) від ІЕД беруть участь близько 500 українських промислових підприємств, що розташовані у 21 із 27 регіонів України. Опитування проводиться на щомісячній основі з травня 2022 року. Опитування за жовтень було проведено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «Європейське Відродження України».

Коментар
21/03/2025 П'ятниця
21.03.2025
20.03.2025