За п'ять місяців 2018 року купівельна спроможність українців знизилася за більшістю продуктів.
Як написав у Facebook глава Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко, мова йде про 27 продуктів з 31, що підлягають державному моніторингу.
Для розрахунків взяли середню заробітну плату по країні з грудня 2017 року - 8777 грн по квітень 2018 року - 8480 грн і ціни на січень і травень 2018 року.
Читайте також: Волинська область входить до п'ятірки лідерів з найвищою купівельною спроможністю на картоплю
У травні цього року на середню заробітну плату в середньому по країні можна купити яловичини на 7кг менше, ніж у січні. Зменшення становить 9%. Падіння споживання щодо інших продуктів таке: свинина на 8%, риба морожена на 8%, ковбаси варені 8%, курячі тушки на 3%, філе курки на 2%.
Зменшилась купівельна спроможність і по всіх молочних продуктах. Зменшення становить 4%. По вершковому маслу воно становить 5%, по сметані 6%, по м’яких сирах 4%.
Зменшення доступності торкнулося всіх видів хліба: батон -8%, пшеничний хліб із борошна першого ґатунку -9%, житній хліб -8%, пшеничний хліб із борошна вищого ґатунку -8%.
Цифри падіння купівельної спроможності українця в овочах взагалі жахливі. Зменшення становить 61%. Зменшення в моркві складає 50%, у буряку 46%, у картоплі і цибулі 18% і 16%, у яблуках 23%
По більшості круп картина також сумна. У травні 2018 року на середню заробітну плату в середньому в Україні можна купити пшона на 73кг менше, ніж у січні. А це мінус 13%. Падіння спостерігалося в крупі ячній на 8%, у борошні пшеничному на 7%, крупі манній на 6%, макаронних виробах на 6%, олії соняшниковій на 4%.
Тільки гречки, сала, яєць і цукру ми можемо придбати в травні більше, ніж у січні на середньостатистичну зарплату.
Збільшення становить: гречка на 20%, яйця на 12%, цукор на 2%, сало на 1%.
Читайте також: Індекс свинини: купівельна спроможність волинян мінус 15 кілограм
«Грудневого рівня середньої заробітної плати в країні ми досягнемо в кращому випадку в червні, а той у липні. Практично кожного року бачимо, що середня заробітна плата влітку досягає свого максимуму в липні, після чого через відпустки серпень та вересень має гірші показники. У липні та серпні — очікуємо дефляції, за рахунок зниження цін на овочі та фрукти. Але на усі інші соціальні продукти зниження цін не прогнозуємо. Тому купівельна спроможність середнього українця буде падати більшу частину року. І лише з жовтня по грудень буде відчутне підвищення рівня життя українців, які працюють та отримають заробітну плату близьку до середньої», – вважає Олексій Дорошенко