Весняна посівна на Волині-2025 у цифрах

Як вплинула тепла та безсніжна зима на врожай озимих культур, чи вийшли в поле аграрії для підготовки ріллі під посів ярини, які труднощі та виклики стоять перед сільгоспвиробниками Волині під час весняної посівної 2025 року.
На ці та інші питання дав відповіді директор департаменту агропромислового розвитку обласної військової адміністрації Юрій Юрченко. Про це пише Суспільне.
Як перезимувала озимина
— Скільки площ озимих культур засіяно на Волині? Які це культури і скільки саме площі займають?
Всього озимих зернових під урожай 2025 року посіяно 151,1 тис. га, в тому числі 130,0 тис. га озимої пшениці, озимого жита — 12,8 тисячі га озимого ячменю — 8,3 тис. га, крім того, озимого ріпаку — 43,4 тис. га.
— Це більше чи менше, ніж у попередні роки?
Питома вага озимих культур в структурі посівних площ більш-менш стабільна і становить близько 30%, хоча щороку відбуваються певні коливання площ посіву озимини. Так під урожай поточного року посіяли на 9 тис. га більше, ніж роком раніше.
— Як на врожайність озимих культур вплинула тепла і практично безсніжна зима?
За результатами відрощування монолітів, пошкоджених та загиблих рослин на переважній більшості площ не виявили. Лише місцями в Луцькому районі спостерігається загибель рослин від 1,5 до 4,5%, що в межах природної зрідженості. Цьому сприяло те, що мінімальна температури ґрунту на глибині залягання вузла кущіння в найхолодніші ночі були вищими за розрахункові значення критичних температур вимерзання.
Поточний стан посіві озимих культур дає усі підстави розраховувати на рівень урожаю не нижче тогорічного.
Весняна посівна: чого та скільки сіятимуть
— Як стартувала весняна посівна на Волині?
Станом на 17 березня 2025 року аграрії зробили перше підживлення. За оперативними даними в області усіма категоріями господарств посіяно 11 тис. га ярих зернових та зернобобових культур, в тому числі пшениці — 5,5 тис.га, ячменю — 3 тис.га, вівса — 2,5 тис. га.
— Чи відомі плани волинських аграріїв, що сіятимуть та скільки?
У 2025 очікується посів ярих культур та зернобобових 121,5 тис.га, в тому числі основних культур, пшениці — 9 тис.га, ячменю — 19,0 вівса — 29 тис.га, гороху — 4,5 тис.га, кукурудзи на зерно — 51 тис.га.
Технічних культур всього — 123 тис.га, з них цукрових буряків — 12 тис.га, соняшнику — 22 тис.га та сої — 88 тис.га.
— Які труднощі перед аграріями можуть виникнути?
В аграріїв можуть виникнути певні труднощі, зокрема через надзвичайні ситуації природного та техногенного характеру.
Ціни на міндобриво, дизпаливо та кредити
— Ціни на мінеральні добрива, наскільки вони зросли у порівнянні з минулим роком?
В порівнянні з попереднім роком ціни на основні види мінеральних добрив зменшились, а саме: аміачна селітра на 21%, сульфат амонію на 35% і на даний час становлять відповідно 22,6 тис. грн і 14,7 тис. грн за 1 тонну.
— Чи багато аграріїв (у відсотковому відношенні) беруть кредити на посівну кампанію? Під які відсотки?
У 2024 році 594 аграрії залучили 4,5 млрд грн кредитних коштів, в тому числі за програмою "Доступні кредити 5-7-9 %" — 464 агровиробники отримали 2,7 млрд гривень. Орієнтовно 60% підприємств користуються кредитними коштами — це практично великі агроформування та фермерські господарства, які мають гарні кредитні історії, ліквідне заставне майно.
Станом на 10 березня 2025 року 117 аграріїв залучили 549 млн грн кредитних коштів, в тому числі за програмою "Доступні кредити 5-7-9 %" — 61 агровиробник — 413 млн гривень. Пільгове кредитування здійснюється через комерційні банки.
— Ціни на дизпаливо, наскільки збільшилась вартість у порівнянні з минулим роком?
Станом на 17 березня 2025 року середні ціни на дизельне пальне дрібногуртовими партіями (бензовозними нормами) становлять близько 45 грн л, а в мережі АЗС — 54.5 грн л. Ціни на дизельне пальне відповідають рівню минулорічних цін.
Державні програми підтримки та бронювання працівників
— Якими держпрограмами підтримки можуть користуватися аграрії для весняної посівної? Скільки охочих скористатися такими програмами та що для цього потрібно?
Державних програм спеціально під посівну немає, але є гранти, дотації, якими користуються агровиробники. В цілому агровиробникам області у 2024 році надали понад 170 млн грн державної підтримки та грантових коштів із яких:
- 11,1 млн грн — 4 підприємства на розвиток садівництва, тепличного господарства та переробної промисловості;
- 4,6 млн грн — 19 мікрогрантів на розвиток власного бізнесу;
- 15,9 млн грн компенсували 79 агровиробникам за придбану техніку вітчизняного виробництва;
- 140,5 млн грн державної підтримки отримали власники особистих селянських господарств та фермерські господарства, які мають в обробітку до 120 га земель — дотації у розрахунку 4 тисячі грн за га, за утримання корів — 7 тисяч грн/голову, овець та кіз — 2 тисячі грн/голову, шляхом реєстрації кабінету виробника та подання відповідної заявки у Державному аграрному реєстрі.
У 2025 році вже подали 2431 заявку, очікується фінансування близько 100 млн грн.
— Чи достатньо працівників у сільгосппідприємствах? Скількох працівників вдалось забронювати?
Відповідно до розпорядження начальника обласної військової адміністрації, підприємства агропромислового комплексу визначені критично важливими. Бронюванню підлягає лише 50% військовозобовʼязаних, тому є потреба агровиробників у кадрах.
Бронювання військовозобовʼязаних здійснюється засобами Порталу Дія за списками, які формуються керівником критично важливого підприємства. Цифри скільки саме працівників агропідприємств на Волині забронювали, Юрій Юрченко не назвав.
Цінова політика у сільському господарстві
— Якщо порівняти загалом, то скільки фермеру коштує засіяти гектар поля пшеницею цього року, і яка була вартість торік?
Витрати на одиницю площі посіву пшениці чи інших сільськогосподарських культур залежать від багатьох технологічних факторів, серед найголовніших: насіння (сорт, репродукція, норма внесення, виробник), витрати на передпосівний обробіток ґрунту, норми передпосівного внесення мінеральних добрив. Отже, щоб отримати точну вартість посіву 1 га пшениці або іншої сільськогосподарської культури необхідно скористатися технологічною картою вирощування тієї чи іншої культури у конкретному сільськогосподарському підприємстві або фермерському господарстві.
— Як впродовж зими змінилися ціни на ринку зерна, сої та ріпаку?
Впродовж зимового періоду ціни на пшеницю другого класу склали — 10100 грн за тонну, третього класу — 9600 грн за тонну, сої — 17600 грн за тонну.
— На які культури варто робити ставку у 2025 році? Що варто сіяти, бо на ньому можна заробити?
Агровиробництво як в області, так і в цілому в країні здійснюється у ринкових умовах і відповідно рівень цін, які в кінцевому є головним чинником, що впливає на рівень рентабельності, формуються під впливом ринку. Таким чином, чим більшим буде перелік сільськогосподарських культур у структурі посівних площ, тим краще як з економічно-фінансової, так і з агрономічної точки. Оскільки, це з одного боку зменшить потенційні втрати від можливого просідання цін на окремі культури, а з іншого дозволить сформувати сівозміну з науково обґрунтованим чергуванням сільськогосподарських культур.