Українська митниця та країни Скандинавії об'єднують зусилля для реформ

Україна та Скандинавські країни обʼєднують зусилля для трансформації митниці: керівники митних адміністрацій Північноєвропейського регіону приїхали до Києва.
Безпрецедентна зустріч очільників митних органів України, Данії, Ісландії, Норвегії, Фінляндії та Швеції поклала початок довгостроковому співробітництву та підтримці української митниці на шляху до ЄС. Серед головних спільних завдань – адаптація українського законодавства до стандартів ЄС, правоохоронні функції митниці та обмін кращими практиками. Про це пише Державна митна служба України.
Багатостороння зустріч відбулася у Києві сьогодні, 24 березня 2025 року, за сприяння Консультативної місії Європейського Союзу та започаткувала новий етап у співпраці між Україною та Нордичними країнами у сфері розвитку взаємної адміністративної допомоги митних відомств та обміну попередньою інформацією про товари і транспортні засоби.
Очільник Державної митної служби України Сергій Звягінцев подякував представникам країн Північної Європи за лідерську позицію, яку вони проявляють у підтримці України на шляху до ЄС. Він представив колегам зі Скандинавських країн результати роботи служби під час воєнного стану, а також план розвитку митної сфери в Україні, який включає інституційний розвиток, гармонізацію законодавства, цифровізацію процедур, новації у боротьбі з митними правопорушеннями, активний діалог з бізнесом та міжнародну взаємодію.
«Сьогодні переважна більшість нашого митного законодавства вже адаптовано до європейських стандартів. До кінця року ми плануємо ухвалити оновлений Митний кодекс, який відповідатиме європейському зразку. Це важливий крок на шляху до інтеграції України у європейський митний простір», - зазначив Сергій Звягінцев.
Глава делегації, Генеральний директор Митної служби Фінляндії Самі Ракшіт резюмував, що плани на реформування української митниці дуже масштабні і охоплюють багато напрямків, при цьому країни Північної Європи готові надавати необхідну підтримку і ділитися досвідом для досягнення таких амбітних цілей.
Неабиякий інтерес у представників митних відомств Нордичних країн викликало питання, як українській митниці вдалося втримати керованість і стабільність у роботі на початку повномасштабного вторгнення і протягом усього часу воєнних дій та численних атак. Адже митній службі вдалося повністю убезпечити комерційну інформацію і персональні дані від несанкціонованого доступу і потрапляння у користування ворога.
Одним із ключових питань для обговорення стало надання українській митниці статусу правоохоронного органу, що дозволить їй ефективніше боротися з порушеннями митних правил і протидіяти економічним злочинам. Країни Північної Європи вже мають відповідний досвід та поділилися напрацюваннями, які можуть бути корисними для України на шляху до європейської інтеграції.
Окрему увагу під час зустрічі приділили питанням міжнародної взаємодії та обміну інформацією. Скандинавські країни мають успішний досвід боротьби з контрабандою та митними правопорушеннями завдяки ефективним механізмам співпраці між митними органами та правоохоронними структурами. Україна також працює над впровадженням аналогічних інструментів, особливу увагу приділяючи аналізу ризиків та створенню механізмів оперативного обміну даними про товари та транспортні засоби.
За підсумками зустрічі сторони підтвердили готовність до поглиблення співпраці та спільного впровадження контактного центру для розвитку співробітництва між Україною і Скандинавськими країнами.