Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter
БІЗНЕС.РАЙОН

Даст іст фантастіш: луцьку «Едельвіку» консультувала німкеня, яка працювала у 52 країнах світу

17:39 11.04.2019
2185

Єві Гілерс 68 років і вона конструктор одягу.

Жінка – членкиня організації «Служба старших експертів» (SES), що об'єднує понад 12 тисяч висококваліфікованих фахівців пенсійного віку, готових на волонтерських засадах надавати консультаційні послуги малим і середнім підприємствам. Знайти такого фахівця і запросити до себе у компанію місцеві підприємці можуть за посередництва Волинської торгово-промислової палати.

Більше про SES читайте: Німецькі пенсіонери приїхали консультувати волинських підприємців

Експертка зізнається, що останнім часом у рідній Німеччині проводить значно менше часу, ніж поза її межами. Понад 200 днів на рік вона живе за кордоном: консультує компанії з пошиття одягу по всьому світу.

Єва одразу ж наголосить: вона не дизайнерка, а саме конструктор. Її профіль – креслити та кроїти. Хоча останнім часом створювати креслення від руки доводиться дедалі менше – усе за допомогою комп’ютерних програмах. Саме цьому – сучасним технологіям у створенні одягу – німкеня навчала працівників волинської компанії «Едельвіка», яка чекала на Єву Гілерс два роки.


Єво, розкажіть кілька слів про себе, звідки ви, ким працюєте?

Я народилася у 1951 році, все життя провела в індустрії одягу. Отримала в цій сфері освіту, закінчила магістратуру в найбільшому університеті на той час, де давали таку спеціальність. Якийсь час викладала в університеті.

Яка була ваша перша робота?

Моя перша робота була за фахом у німецькій компанії. Я працювала там лише один рік, після цього я щороку працювала в новій компанії, аби навчитися якомога більше. Згодом працювала в різних країнах, на різних підприємствах і щоразу отримувала нові знання про паперові викройки, роботу з тканинами.

Поясніть, яка саме ваша роль у виробництві одягу? Ви придумуєте фасони?

Ні, це робить дизайнер. Я не дизайнер, а конструктор одягу, технолог. Я допомагаю дизайнерам зробити якісний одяг, це моя тема. Я ніколи не малювала олівцем. Усі креслення – на комп’ютері, нічого не роблю руками. Маю на увазі, що кожну лінію, геть усе на викройці готую через комп’ютер. Ви чули щось про четверту промислову революцію?

Це щось пов’язане з 3D-моделюванням?

Саме так. Це те, що відбувається зараз, увесь процес вироблення одягу стає автоматизованим. А ще окремі відділи компанії зі створення одягу не можуть існувати окремо. Все поєднується, увесь процес. Я не можу працювати сама по собі, а ти – сама по собі. Якщо ми працюємо над одним проектом, ми маємо постійно комунікувати. Ми мусимо весь час говорити.

Ви виконуєте технічну роботу, дизайнери творчі люди. Вам не важко знаходити спільну мову?

Я працюю таким чином: спочатку вивчаю усе про нове замовлення, шукаю шляхи, аби вдосконалити кінцевий продукт. Зараз над кожним проектом працює ціла команда людей: ми маємо зробити продукт від А до Я: від ескізу до маркетингу. Зараз є комунікація. 20 років тому було складніше: кожен робив по-своєму і кінцевий продукт не всіх задовольняв. Тепер комунікація – на кожному етапі виробництва. Це дуже добре. Це глобалізація.

А бувало так, що дизайнер ставив незрозумілі завдання?

Так. Але ми після того багато говорили, говорили, говорили. І знаходили якесь рішення. Завжди.


Коли-небудь доводилося відмовлятися від роботи через неправильно поставлене завдання?

Головне – знайти порозуміння між тими, хто придумує і тими, хто виготовляє. Від цього залежить, чи купить споживач ваш товар. Це означає, що дизайнер повинен пояснити кожну лінію, кожну складку, кожен виріз. Це все записується. Далі ми, конструктори, малюємо 2D-модель товару. Потім готується паперова викрійка для різних розмірів. Якщо усіх все влаштовує – запускаємо вибіркове виробництво, ми називаємо це «попередній зразок». Далі команда радиться: чи справді вийшло те, чого прагнули на початку. Ми можемо змінювати, коригувати виріб. Потім настає повноцінне виробництво.

Який етап найскладніший?

Команда не втрачає пильності весь час: від створення ескізу до повноцінного виробництва. Зараз незадоволений покупець не буде мовчати. Якщо він купив браковану футболку, то понесе її назад в магазин, вимагаючи повернути гроші. Контролювати треба усе.

Ви взагалі коли-небудь задумувалися, скільки подорожує одяг перед тим, як потрапити у вашу шафу? Від фабрики до магазину ваші джинси проїжджають тисячі кілометрів, насправді. Їх виготовляють в США, Африці, Китаї, Пакистані.

Читайте також: Традиції на експорт: як німецькі донори допомогли шацькій коровайниці

Ви казали, що працювали у різних країнах. Де саме? І що ви там робили?

У 1998 році в мій дім прийшли представники однієї компанії, яка шила пальта. Вони прийшли і сказали: «Нам потрібна твоя допомога! Але їхати треба аж у Китай виробництво там». Я до того ніколи не була в Китаї. То була моя перша закордонна робота.

З 2012-го я є членкинею організації SES. Моя перша поїздка в рамках програми організації була в Пакистан. Тепер в Китаї я буваю щороку. В Бельгії була чотири рази, в Бангладеші… Здається, 25 разів я була в Бангладеші. Це найчистіша країна, яку мені доводилося бачити. Я їжджу, консультую різні підприємства за своїм профілем. Всього працювала у 52 країнах світу.

А в Україні ви вже були?

Ні, це вперше. Я приїхала сюди, аби протягом трьох тижнів консультувати підприємство «Едельвіка» у Луцьку.

Три тижні – це достатньо, аби проаналізувати роботу підприємства і дати поради?

Три тижні це я фізично тут. Насправді співпраця починається набагато раніше. Бувши вдома, в Німеччині, я готувалася до приїзду в України, готувала нові ідеї. Знаєте, я взагалі щороку готую нову програму, адже все змінюється, треба йти в ногу з часом. А час тут – це лише перший крок у змінах на виробництві. Я не можу стояти тут три тижні і потім в один день змінити все. Зміни потребують часу, я лише показую компанії, куди рухатись, направляю їх.

А як вас прийняли у Луцьку?

Коли я вперше дізналася про «Едельвіку», почала розбиратися: що вони роблять і як працюють. Я можу говорити лише про конструкторів одягу, бо я цим займаюся. Працівники того підприємства мають дуже високий рівень знань про викрійки, справді. Я їм говорила про інновації у цій сфері. Це те, чому я навчала компанію. Мені сподобалося там працювати, бос цієї компанії дуже відкритий до змін, це чудово.

А як вам одяг, який шиє «Едельвіка»?

Автентичність – це чудова ідея, це виглядає гарно. «Едельвіка» добре розвивається, у них багато обладнання, якісні матеріали. До речі, хочу відзначити матеріали. Вони справді хорошої якості і не є дешевими.

Ви працюєте з різними країнами. Чи мали ви досвід роботи з таким видом одягу – з вишиванками?

Так, я колись працювала в компанії, яка робила трохи вишиті товари, але не настільки. Але це було інше. Вишивка в Німеччині не настільки модна. Але, я думаю, це традиційно для України. Тому для мене це була особлива відповідальність. Але зазначу, що я нічого не можу радити в вишивці, я працювала лише з людьми, які займаються викрійками.

Ви подорожували по всьому світу, працювали в різних проектах та компаніях , чи не боялися вони, що ви вкрадете якусь ідею і втілите її в іншій країні?

В мене є загальна програма, яку я оновлюю щороку. Вона універсальна, пропоную її усім компаніям, в які приїжджаю для консультації. Якщо взяти жінок з Європи та, наприклад, Африки, то вони абсолютно різні. Тому під кожну компанію, під їх товар треба підлаштовуватися.

Але ніколи не буде такого, що я підготувала зразки для України, а завтра поїхала і представила їх в Молдові, авжеж ні. Це секрет. Я не можу робити одне і те ж для двох компаній.


Були якісь курйози під час поїздок за кордон?

Одного разу в Казахстані мій приїзд не був успішним. Там була жінка, вона дочка власника компанії, вона не мала жодних знань про викрійки і вона придумала деякі речі... вони були дуже дурні. Я сказала, що не можу підтримати такі рішення і поїхала додому. Це лише раз були такі проблеми, а зазвичай, коли я їду, мені кажуть: “Повертайся!”

Тетяна ПОЛУЕКТОВА

Іванна ШУБА

Фото Олесі САЄНКО

Коментарі
20 квітня
Сьогодні
Вчора
18.04.2019
Топ оголошення
  • Продам
  • Куплю
  • Здам
  • Обміняю
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин