Як волинянин почав вирощувати малину замість картоплі

29 Травня 2018, 15:48
Домашній бізнес - вирощування малини 3722
Домашній бізнес - вирощування малини

Випускник Зимової агрошколи започаткував власний бізнес та дає роботу односельчанам.

Сільське безробіття, як і 10 та 20 років тому – чи не головна проблема периферійних територій. Більшість селян мають особисті господарства та садять традиційні для села картоплю, моркву та буряк. Тримають корову, свиней та птицю. З того і живуть. Хоча, як показує практика, час змін настає і у тихому звичному плині буття звичайного українського фермера. Хоча б у тому, що господарі починають розуміти, що потрібно пробувати щось нове, адже саме воно може змінити існуючий стан речей.

Так сталося одного дня і з героєм нашої сьогоднішньої оповіді – Володимиром Цапом із села Осівці Камінь-Каширського району, який твердо вирішив, що має спробувати започаткувати свій бізнес.

«Я був без роботи. На селі її важко знайти. Але чимось займатися треба. Більшість моїх односельчан садять картоплю, буряк, капусту та моркву, тобто традиційні культури, до яких усі звикли. Малиною не дуже займались на той час, тому я вирішив спробувати. Можна було б і лохину спробувати виростити, проте для цього треба мати немалі гроші. До того ж, вона не так швидко починає родити, потрібно вичекати певний час. Малину ж, восени посадив, а через весну на літо можеш збирати перший урожай і, відповідно, мати прибуток»,  — пригадує Володимир Цап.

1
Володимир Цап
Володимир Цап


Щоб господарювати ефективно, потрібно постійно вчитись, впевнений Володимир, а тому за нагоди, чоловік взяв участь у Зимовій Агрошколі – ініціативі, започаткованій Волинським обласним центром зайнятості. Під час навчань став учасником проекту «Підтримка україно-польських ініціатив щодо розвитку садівництва та ягідництва у Волинській області», який реалізовувався громадською організацією «Фонд місцевого розвитку» (Україна), благодійним фондом «Вектор соціальної ініціативи» (Україна), Товариством Інтеграція Європа-Схід (Польща), Фундацією Європейська Академія Самоврядування (Польща) за сприяння Генерального Консульства Республіки Польща в Луцьку в рамках фінансування закордонних справ РП («Польська допомога»).

2
Чоловік взяв участь у Зимовій Агрошколі
Чоловік взяв участь у Зимовій Агрошколі

За програмою обміну досвідом Володимир Цап їздив до сусідньої Польщі, щоб перейняти досвід тамтешніх фермерів, які займаються малиною. На практичних заняттях почерпнув для себе чимало цікавої і корисної інформації і, звичайно, надихнувся тим, що побачив у найближчих сусідів-поляків.

«Звичайно, зараз можна багато чого прочитати в інтернеті, але коли ти бачиш, як це діє на практиці і є успішною справою, це додає віри у власні сили», — резюмує господар.


Проблема чи не кожного, хто розпочинає власну справу — відсутність стартового капіталу. Якщо ж почати вирощувати малину, його потрібно порівняно небагато. Наприклад, у перший рік Володимир Цап посадив 50 соток городу, на другий рік ще стільки ж. Звичайно, у перший рік купив пагони малини, далі садив уже зі свого поля. Обираючи сорт малини, спершу поспілкувався з людьми, які займаються цією справою. Обрав сорт, оптимальний для території свого району.


«Але виростити – це лише пів справи, – ділиться пан Володимир. – Величезною проблемою є збут малини. Це така ягода, яку потрібно зібрати і відразу ж продавати. Вона зовсім не може лежати. Якщо проаналізувати минулий 2017 рік, були проблеми із збутом та ціною. Вона впала дуже: 11-15 гривень за кілограм. А працівнику, який її збирає треба було заплатити 8 гривень за кілограм. Тому я заключав договори із підприємцями і тоді уже був спокійний, що мою ягоду куплять. Хоча, якщо везти самому, треба враховувати затрати на перевезення».


Започаткувавши власний бізнес, Володимир Цап не лише сам заробляє, а й є роботодавцем для своїх односельчан. Починається робота з весни, коли 5 працівників прополюють малинники, потому до самої осені у господарстві є чим займатись, а в час збору малини потреба у працівниках зростає в рази. Минулого року, наприклад у господарстві працювало 8 людей, і цього планується не менше.

1
Малина
Малина


Поки у селі, де мешкає Володимир Цап, малину вирощують одиниці.

«Хоча, якби таких господарів було більше, можна було б формувати більші партії ягоди і, відповідно, менше залежати від ціни, - розмірковує фермер. – Поки що ми не думаємо про переробку, а забезпечуємо збут малини після збору, хоча з часом ми прийдемо і до доданої вартості».


Малину Володимир Цап вирощує лише 4 роки. Озираючись на минуле, зізнається, що є багато проблем, з якими стикаєшся, започатковуючи власну справу. Проте, не помиляється той, хто нічого не робить, тому пробувати радить усім. Кожному те, до чого лежить душа.

За малиною ж перспективу в Україні господар бачить, бо якщо за роки, що працює на себе, не передумав кидати почате, то значить, що домашній бізнес мати вигідно.

Ольга МАКАРЕНКО

Коментарі
03 Червня 2018, 14:43
Ох, яка гарна казочка, дійсно хто його не знає той повірить в цю нісенітницю. Малини в нього від сили соток 15,займається тільки другий рік. А чому його діти їдуть до Польщі на заробітки? треба ж підтримувати сімейний бізнес. Шок просто шок
Коментар
26/11/2021 П'ятниця
26.11.2021