Прості правила безпечних покупок онлайн
За останніми дослідженнями, ми проводимо близько семи годин на день в інтернеті. Соціальні мережі, книги, фільми й музика, онлайн-банкінг і покупки – усе це стало невіддільною частиною повсякденного життя. Утім, розвиток технологій спонукав і шахраїв переходити в інтернет: вони вигадують способи вкрасти наші гроші й дані онлайн.
У цьому матеріалі розглянемо прості правила безпечних покупок у мережі, які допоможуть уберегтися від кібершахраїв.
1. Використовуйте надійні сайти
Насамперед з’ясуйте, чи надійний сайт, на якому ви хочете щось купити. Пошукайте відгуки користувачів, порівняйте рейтинги інтернет-магазинів. Якщо сайт працює не один рік і позитивних відгуків багато, найімовірніше, йому можна довіряти. А от найнебезпечнішими є маловідомі сторінки, на які ви потрапили випадково.
Зверніть увагу на URL-адресу. На сайтах із протоколом «https://» замість «http://» використовують SSL-сертифікат, який шифрує дані між вами та сайтом. Цей сертифікат не гарантує надійності сторінки, але підвищує її безпечність.
2. Використовуйте надійні паролі та двофакторну автентифікацію
Пам’ятайте: якщо встановити ненадійний пароль, кіберзлочинцям буде легко викрасти ваш обліковий запис. Використовуйте складний, унікальний і довгий пароль з комбінацією букв, цифр та символів.
Увімкніть двофакторну автентифікацію для додаткового захисту. Тепер, щоб увійти в обліковий запис, треба буде ввести код: він надійде на телефон чи електронну пошту або ж його згенерує спеціальний застосунок.
3. Користуйтеся захищеними способами оплати
Використовуйте надійні платіжні системи, такі як PayPal, Stripe, Google Pay або Apple Pay. Ці системи захищають фінансові дані від шахраїв. Якщо можливо, вибирайте альтернативні способи оплати, наприклад післяплату, коли ви спочатку отримуєте товар або послугу, а потім оплачуєте її.
4. Не використовуйте публічні мережі Wi-Fi
Користуйтеся захищеними мережами, які налаштовували для вас, наприклад домашньою або робочою.
Також для покупок онлайн можна використовувати мобільний інтернет. Якщо ви змушені під’єднатися до публічної мережі Wi-Fi, наприклад у готелі чи ресторані, вмикайте VPN. Ця технологія створює зашифрований тунель і приховує вашу IP-адресу. Крім того, VPN захищає від підміни сайтів. Отже, ви будете певні, що потрапили на справжній сайт онлайн-банкінгу чи інтернет-магазину.
Принцип нульової довіри
І наостанок: важливо регулярно оновлювати знання з кібербезпеки й пам’ятати про принцип нульової довіри (zero trust): не довіряйте нічому й нікому, навіть якщо на перший погляд здається, що це надійні інтернет-платформи або продавці.
***
Партнерська соціальна кампанія
Матеріал створено в межах загальнонаціональної кампанії з підвищення рівня обізнаності населення України щодо кіберзагроз та основних правил кібергігієни, що це реалізується Представництвом Фонду цивільних досліджень та розвитку США в Україні за підтримки Державного департаменту США. Думки авторів статті не обов’язково відображають позицію Державного департаменту США.