Як українським підприємцям отримати допомогу в Польщі: досвід лучанки у Варшаві

29 Грудня 2023, 12:29
Українські підприємці на тренінгу у Варшаві 3668
Українські підприємці на тренінгу у Варшаві

З початку повномасштабного вторгнення у Польщі реалізують проєкт підтримки українських підприємців, які через війну виїхали за кордон. Підприємці можуть отримати консультації юристів та бухгалтерів, взяти участь у бізнес-івентах, тренінгах та навчаннях. 

Про те, наскільки складно українцям розпочати власну справу у Польщі,  в яких сферах найчастіше започатковують бізнес наші земляки та які пільги для них діють у Польщі, розповіла виданню Бізнес.Район лучанка Ольга Червінська. Вона майже два роки живе у Варшаві та три місяці працює проєктною менеджеркою програми BEST by Fуturemakers.

У Варшаві працювала касиркою, щоб швидше вивчити мову

До повномасштабного вторгнення Ольга Червінська жила у Луцьку, де започаткувала власну справу – виготовляла заморожені напівфабрикати й мріяла відкрити цех з їх виробництва. У перші дні війни жінка разом із чотирирічним сином виїхала у Варшаву, де тоді працював її чоловік. Вже через два тижні чоловік Ольги повернувся в Україну та пішов добровольцем на фронт.

«З першого дня війни поляки дуже допомагали українцям. Прямо на кордоні волонтери роздавали людям все необхідне від продуктів до памперсів та дитячих іграшок. Під час першої поїздки у варшавському тролейбусі літній чоловік підійшов та протягнув нам 50 злотих. Тоді він сказав: «Ми вас вітаємо, будьте у нас, як вдома». Цей жест мене дуже розчулив. Польща не найбагатша країна Європі й має власні проблеми. Але поляки завжди були готові допомогти й допомагають зараз», – пригадує Ольга перші місяці життя у Польщі.

Лучанка Ольга Червінська виїхала до Варшави у перші дні війни
Лучанка Ольга Червінська виїхала оо Варшави у перші дні війни

Жінка місяць розмірковувала, що роботи далі, а потім вирішила шукати роботу та влаштовувати сина у дитсадок.

Ольга зізнається, що шукала роботу не тільки для того, аби мати стабільний прибуток. Їй було цікаво працювати саме з поляками, щоб вивчити мову, краще розуміти їх менталітет. Через декілька місяців після переїзду жінка пішла працювати продавчинею-касиркою у продуктовий магазин. 

Читайте також:  Сироварня, навчальний центр та виробництво обладнання: як працює сумський «O’bereg»

За словами Ольги, у Польщі є багато безкоштовних курсів з вивчення мови, але розмовна практика допомагає швидше її опанувати.

«У школі рік вивчала польську мову, знала алфавіт та 20 найпростіших слів. Але ці шкільні знання мені допомогли після переїзду до Варшави. Це лише здається, що польську легка та проста. Але, якщо є мотивація, то вивчити можна», – поділилася жінка.

Згодом Ольга влаштувалася працювати у міжнародну фундацію, яка допомагає постраждалим від війни людям, тим, хто опинився у кризовій ситуації. На новій роботі вона готувала звітність про надану допомогу. 

Читайте також:  Подарунок на новорічні свята та потрібна річ при блекауті: у Дніпрі виготовляють екологічні свічки

Консультації, тренінги та зустрічі: як допомагають українським підприємцям

Зараз Ольга Червінська працює в іншій міжнародній фундації «Технологічний інкубатор», яка підтримує молодих бізнесменів. Ця організація має філії у європейських країнах, в тому числі й у Польщі та підтримує стартапи, соціальні проєкти. 

 Лучанка працює у проєкті BEST by Fуturemakers, організованого спільно зі Standard Chartered Bank і Youth Business International, спрямованому на підтримку українських підприємців, які переїхали до Польщі та тих українців, які вирішили відкрити власну справу вже після переїзду.

Лучанка працює у Варшаві менеджеркою проєкту, який допомагає підприємцям
Лучанка працює у Варшаві менеджеркою проєкту, який допомагає підприємцям

Цей проєкт стартував відразу після початку повномасштабного вторгнення. У його межах підприємці можуть отримати допомогу у декількох напрямках. Так, при необхідності людину безкоштовно проконсультує юрист, бухгалтер, бізнес-консультант з питань юридичного оформлення підприємництва, ведення звітності та адаптування бізнесу під потреби  польського ринку.

Коли людина хоче відкрити власну справу, вона повинна вивчити місцевий ринок, вартість товару чи послуг, які надаватиме, та попит на них. З цими питаннями також допомагають розібратися консультанти, які працюють у проєкті на благодійній основі. Вони консультують польською та українською мовами. 

Тренінги для українських підприємців
Тренінги для українських підприємців

До спеціалістів можна звернутися онлайн з будь-якого міста чи селища Польщі.  

Бізнес-консультанти допоможуть скласти бізнес-план із врахуванням  видатків на оренду, комунальні послуги, податки. До речі, за словами Ольги Червінської, у Польщі не тільки інша, ніж в Україні, система оподаткування, але й відношення підприємців до податкового законодавства. За його порушення передбачені дуже великі штрафи.

Ще один напрямок підтримки підприємців – проведення вебінарів, тренінгів з польського законодавства, системи оподаткування, ведення бухгалтерського обліку, які є у вільному доступі. Крім того, для підприємців проводять бізнес-зустрічі, де можна поділитися досвідом, ідеями.

На бізнес тренінгах для підприємців
На бізнес тренінгах для підприємців

Читайте також:  Без шкоди для людей, природи та тварин: на Дніпропетровщині вирощують органічний амарант

 

«Ці зустрічі необхідні українським підприємцям, аби надихнутися та поспілкуватися. Тут бувають і ті, хто має 15 років досвіду у бізнесі, і люди, які тільки планують відкрити власну справу. Крім того, вони бувають корисними, для тих, хто шукає співробітників або приміщення в оренду. Так, на останній зустрічі українська дизайнерка, яка працює у Польщі знайшла фотографа та бухгалтера, а підприємиця, якій складно було орендувати велике приміщення –  співорендаря», – розповіла Ольга Червінська.

Манікюр, приватні дитсадки, заняття з танців та гімнастики 

У Польщі доволі швидко реєструють підприємницьку діяльність. Зробити це можна онлайн, хоч і процедура трохи складніша, ніж під час реєстрації ФОПа через «Дію». Люди, які виїхали з України через війну та мають статус воєнних мігрантів, отримують пільги при оформленні та відкритті бізнесу.

«Після реєстрації підприємницької діяльності, якщо вони не отримують прибутку, то можуть певний час не сплачувати податків. Тобто, вони просто мають статус підприємця і можуть розпочати роботу через пів року», – розповіла менеджерка.

За словами лучанки, українці в Польщі найчастіше відкривають бізнес у сфері обслуговування насамперед у б’юті – індустрії.

«Це та сфера, на яку завжди є попит. Крім того, на початку війни українки, які виїхали до Польщі, часто ходили до майстрів манікюру, перукарів. Така звична процедура дозволяла адаптуватися та подолати стрес. Тож першими клієнтками б’юті-майстринь стали землячки. Наші майстрині манікюру, перукарі, візажисти дуже кваліфіковані та конкурентоспроможні. Але певні послуги не завжди затребувані у місцевих клієнток. Наприклад, складний дизайн покриття чи яскраво червоний колір нігтів не має попиту у польок. Тобто, підприємицям у б’юті – сфері довелося вивчати місцевий ринок та його особливості», – розповіла Ольга Червінська.

 Читайте також: Кубок за якість, оригінальна пляшка та продукт без консервантів: як юрист зі Стрия виготовляє нерафіновану олію

 Українські підприємці також часто відкривають приватні дитсадки, надають послуги репетиторів, приватних логопедів, проводять заняття з танців, гімнастики, музики. Як правило, першими їх клієнтами також стають земляки. Крім того, українці відкривають у Польщі творчі бізнеси – надають послуги аніматорів, організаторів свят, фотографів, музикантів. 

У Польщі працюють підприємці, які розпочинали бізнес ще в Україні, а після вимушеного переїзду адаптували його під вимоги польського ринку, але є і ті, які орієнтовані тільки на потреби українців.

«Поляки, як і більшість європейців, доволі консервативні. Вони перш ніж віддати кошти, довго придивляються до нових товарів, послуг, читають відгуки, прицінюються»,  – додала лучанка.

При цьому, за її словами, українських підприємців у Польщі цінують, бо вони відомі своєю креативністю, витривалістю та вмінням швидко адаптовуватися до обставин. 

Проєкт підтримки українських підприємців продовжуватиметься до червня 2024 року. У наступному році планують збільшити кількість консультантів. 

Крім того, підприємці можуть працювати з менторами, які пояснюють особливості, психологію польського ринку. З початку війни в межах проєкту за консультаціями звернулися понад 10 тисяч українців, які живуть у Польщі та вже мають власний бізнес або планують його відкрити. 

Хоч проєкт спрямований на інформаційну допомогу підприємцям і тим хто планує ними стати, також в межах проєкту можна отримати допомогу із написанням резюме і пошуком кваліфікованої роботи на території Польщі.    Українські підприємці, які потребують підтримки, можуть звернутися на сайт проєкту та надіслати свої питання. 

Читайте також:  Лише м’ясо та спеції: в Ужгороді виготовляють поживні снеки

Коментар
13/12/2024 П'ятниця
13.12.2024
12.12.2024