Сонячна станція для приватного будинку: як обрати, отримати кредит та встановити

23 Серпня 2024, 15:31
Ілюстративне фото 2088
Ілюстративне фото

Через повномасштабне вторгнення, удари по енергетичній інфраструктурі, у Волинській області, як і в Україні в цілому, два роки з перервами діють графіки вимкнення світла. В таких умовах актуальними стали альтернативні джерела енергії – сонячні та вітрові станції. 

Щоб заохотити громадян встановлювати таке устаткування вдома, у червні Кабінет міністрів прийняв рішення про надання фінансової допомоги тим, хто хоче придбати обладнання. 

Як вибрати СЕС для приватного будинку, скільки вони коштують та коли окупляться, які документи необхідні для їх установки та чи легко отримати безвідсотковий кредит, дізнавалася кореспондентка Бізнес.Район.

В умовах війни та підвищення вартості електроенергії сонячної станції здатні забезпечити не лише енергонезалежність споживача, а й знизять його витрати на електроенергію. 

За даними «Волиньобленерго», в області за рік 193 приватних домогосподарств встановили генеруючі установки. Загалом у Волинській області вже – 1513 домогосподарств користуються енергією сонця, а потужність СЕС приватних домогосподарств становить 41,5 МВт. Найбільше домогосподарств із сонячними станціями – у Луцькому районі.

Сонячна станція для приватного будинку: тип, потужність, вартість та окупність

Конструкція СЕС складається з: 

  • фотопанелей (сонячних батарей), які перетворюють сонячне світло на електроенергію, 

  • інвертора – перетворює постійний струм, вироблений панелями, у змінний, який споживають побутові прилади в будинку, 

  • акумуляторних батарей, які накопичують електроенергію, 

  • кріплень та витратних матеріалів.

За типом інвертора розрізняють мережеві, гібридні та автономні сонячні станції.  Автономна СЕС не пов'язана з внутрішньою електромережею, вона лише накопичує та виробляє електроенергію для будинку. У сонячну погоду така станція буде живити будинок і заряджати батареї. У відсутності сонця інвертор забезпечить живлення від акумулятора, який її накопичив.

Мережеві – призначені для заміщення електроенергії з мережі електроенергією від сонця, а також для передачі зайвої електроенергії в мережу. Вони підключені до загальної електромережі. Якщо у будинку встановити таку СЕС, то користувач з мережі відбирає собі ті потужності, які потребує. Але за відсутності електроенергії така станція не працюватиме. Гібридні станції можуть працювати як з акумуляторами, так і з мережею. До того ж обладнання перемикається між джерелами живлення, щоб забезпечити безперебійне електропостачання.

Тож перед покупкою СЕС необхідно визначитися, чи вона забезпечуватиме світлом виключно домогосподарство, чи буде під’єднана до мережі. Якщо раніше частіше встановлювали мережеві сонячні станції, то зараз через вимкнення світла більше популярні гібридні. 

У приватному будинку можна встановити сонячні електростанції потужності не більше 30 кВТ. Вартість СЕС залежно від різновиду, потужності інвертора, акумуляторних батарей, панелей коливається від 250 до 700 тисяч гривень.

Хоча комплектуючі до установки можна підібрати та придбати окремо. Як це зробити, розповів консультант-радник з питань енергоефективності, екології та розвитку громад асоціації «Енергоефективні міста України», виконавчий директор української некомерційної енергетичної агенції Сергій Кошарук.

Перед придбанням обладнання варто порахувати скільки в приміщення потрібно фактично електроенергії, щоб було освітлення та працювали електроприлади. Для цього треба порахувати потужність всіх приладів, які потребують живлення. 

Зазвичай у житловому приміщенні на добу потрібно від 1 до 3,5 кВт, щоб все відносно працювало і було світло. Оптимально для приватного домогосподарства вибрати обладнання потужністю 10-15 кВт.

Ілюстративне фото
Ілюстративне фото

«Якщо придбати гібридний інвертор потужністю 15 кВт, панелі – 15 080 кВт, акумулятор – 21 кВт-год, то така сонячна станція обійдеться у 750 883 гривень. У цю суму вже входить вартість комплекту кріплень, витратні та комплектуючі й монтаж. На рік така СЕС вироблятиме 16 832 кВт-год. При діючому тарифі на електроенергію – 4,32 грн, користуючись виробленою станцією енергією, за рік можна заощадити 72 714 гривень. Якщо встановити її суто для власного користування, то вона окупиться за 10 років», – розповів пан Сергій.

Інвертор підбирають під потужність сонячних панелей, а на акумуляторі можна трохи заощадити. Так, якщо придбати акумулятор потужністю 5,25 кВт-год, а гібридний інвертор та панелі потужністю, як у розрахунках вище, то станція вироблятиме на рік 16 832 кВт-год, але обійдеться у 459 028 гривень. Кошти, витрачені на її покупку та монтаж вдасться компенсувати трохи більше, ніж за шість років.

Таким чином за допомогою акумулятора, інвертора і панелей певної потужності  в сонячну погоду можна отримувати електроенергію не з мережі, а безкоштовно від сонця, а згодом повернути кошти витрачені на придбання та встановлення СЕС. 

При покупці та встановленні обладнання варто врахувати, що зазвичай сонячні панелі слугують від 25 до 40 років, хоча їх рекомендують змінювати через 20 років, інвертор – 10 років, акумулятор – 5-6 років.

Читайте також:  Вирощує 70 тонн ягід за сезон: фермер із Гощанщини веде бізнес там, де були радянські руїни

«Зелений тариф» в неповному обсязі та не для всіх

Ті, хто обрав гібридну чи мережеву СЕС, може переходити на «зелений тариф», за яким держава закуповує надлишки генерованої енергетики у приватних осіб. Однак, в умовах війни, руйнування енергетичної інфраструктури держава нестабільно виконує зобов’язання в цій сфері. За словами фахівчині з енергетичної політики ГО «Екодія» Дарини Ярошовець, наразі по всьому ланцюжку ринку електроенергії є борги, тому виплати затримують.

«Якщо СЕС у будинку працюватиме на цьому тарифі, то витрати на неї повинні окупитися за чотири-п’ять років. Але зараз їх затримують. В середньому за місяць приватні господарства, які виробляють електроенергію, отримують 50- 60% від повної виплати. Можливо, ситуацію згодом виправить підвищення тарифів для споживачів», – розповіла Дарина Ярошовець.

Ілюстративне фото
Ілюстративне фото

Крім того, з кожним роком розмір «зеленого тарифу» знижується. Так, у цьому році ціни тарифу знизилися на 10% в порівнянні з тарифом 2020-2023 років. За словами Сергія Кошарука, для приватних домогосподарств, які встановили СЕС у цьому році, тариф складає  0,163 євро /кВт-год без ПДВ. Для тих, які встановлять у 2025 році – 0,145 євро/кВт-год.

Тобто, чим раніше у приватному господарстві підключили сонячну станцію до «зеленого тарифу», тим більше власник отримує коштів від держави.

«Тариф виплачують у гривні, але Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) враховує курс євро при встановленні величини виплат на певний період», – розповів Сергій Кошарук.

Крім того, ті, хто хочуть скористатися програмою «Енергонезалежність домогосподарств» та отримати кредит на придбання та встановлення сонячної електростанції, не зможуть скористатися «зеленим тарифом».

Читайте також:  Продавати волинське світові: місцевий бізнес та влада створюють експортну стратегію області

 

Які документи треба мати, щоб встановити СЕС

Отже, після того, як власник домогосподарства обрав обладнання сонячної електростанції, необхідно звернутися до «Волиньобленерго» із заповненою заявою про встановлення генеруючої установки та однолінійною схемою підключення генеруючої установки. 

Крім того, необхідно надати копії документів, якими підтверджується право власності на земельну ділянку, житловий будинок, технічного паспорта на нього, документу, яким визначено межі та кадастровий номер земельної ділянки, де працюватиме установка.

Також постачальнику електроенергії треба надати письмову згоду членів домогосподарства та копії їхніх документів на власність, якщо житловий будинок та земельна ділянка перебуває у власності декількох людей. У «Волиньобленерго»  надають технічну документацію на обладнання – копію паспорта та, у разі використання іноземного обладнання, сертифікат відповідності.

За словами фахівчині з енергетичної політики ГО «Екодія» Дарини Ярошовець, якщо людина планує встановити у приватному домогосподарстві автономну сонячну станцію, то дозволи від обленерго не потрібні. У цьому випадку, приватний споживач прораховує потужність станції звертається до підприємців, які займаються продажем та монтажем обладнання, після цього купує та встановлює СЕС.

Звернутися до обленерго необхідно, якщо власник станції хоче приєднатися до мережі. У такому випадку подають відповідну заяву в обленерго та документи зазначені вище. Потім власник пише заяву на встановлення двонаправленого лічильника, який вимірює потік електрики у двох напрямках – споживаного струму та відданого в мережу.

«Наразі такі лічильники коштують в середньому 10 тисяч гривень і їх не вистачає. Іноді на їх встановлення доводиться чекати понад місяць. Зазвичай процедура приєднання до мережі триває не більше 60 днів, але може зайняти до пів року», – розповіла вона.

Ілюстративне фото
Ілюстративне фото

Кредит для придбання електростанції під 0%

Сонячна електростанція для будинку – недешеве задоволення, але ті, хто хоче її придбати можуть скористатися програмою «Енергонезалежність домогосподарств» та отримати кредит, за яким держава компенсує відсоткову ставку. Але в цьому випадку людина може придбати сонячну станцію для власного споживання і не отримуватиме кошти за «зеленим тарифом». Для тих, хто хоче продавати електроенергію за тарифом, необхідно скористатися іншою кредитною програмою.

Порядок надання пільгових кредитів  у червні цього року затвердили відповідною постановою Кабміну – «Про затвердження Порядку надання фінансової державної підтримки фізичним особам, які встановлюють у власних домогосподарствах генеруючі установки, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії». 

Кредити на придбання устаткування, яке виробляє електроенергію з альтернативних джерел, для власної оселі можна оформити в «Ощадбанку», «Сенс Банку», «ПриватБанку», «Укргазбанку», банку «Глобус». Кількість банків-партнерів програми для підвищення енергонезалежності споживачів збільшуватиметься.

Згідно з Порядком, кредит можна отримати на придбання та встановлення сонячних панелей потужністю до 10 кВт та гібридних інверторів, які працюють і в автономному, і в синхронному із мережею режимі. Кошти у розмірі до 480 тисяч гривень, які надають не більше, ніж на 10 років, можуть отримати громадяни, які не мають заборгованості перед енергетичною компанією та визначилися з обладнанням, яке хочуть придбати.

Претендувати на державну підтримку можуть власники чи співвласники домоволодіння площею не більше 250 квадратних метрів, які мають угоду з енергетичною компанією та особовий рахунок. При цьому середньомісячний дохід претендента за останні пів року не повинен перевищувати десятикратний розмір місячної середньої заробітної плати. Умови кредиту залежать і від банку. Так, за умовою деяких банків, власний внесок позичальника має становити від 10 до 20% вартості обладнання та монтажних робіт. Крім того, у банку можуть звернути увагу на те, скільки часу людина працює на останньому місці роботи й встановити вимоги до мінімального місячного прибутку позичальника.

Для оформлення кредиту у відділення банку необхідно надати копії не тільки свого паспорта, а й дружини чи чоловіка, свідоцтво про одруження, довідки про доходи та відсутність судимості, останню квитанцію про сплату за електроенергію, договір з енергетичною компанією та рахунок-фактуру або договір на придбання та встановлення обладнання від продавця, у якого планують його придбати.

Кредит оформлюють без поруки та застави, разова комісія становить 1,5% від його суми. Заявки на отримання кредиту розглядають протягом тижня. Після позитивної відповіді людина відразу може оформити кредитну угоду. Кошти позичальник отримує на відкритий рахунок, а звідтіля перераховує на рахунок продавця обладнання. 

Через 90 днів після отримання кредиту позичальник подає банку копії  рахунка-фактури, акту виконаних робіт, а також надсилає  фотографію встановленої гібридної системи електропостачання з відміткою геолокації. Такі докази необхідні, аби впевнитися, що кредит використали за призначенням. 

Крім того, кожні пів року позичальник надсилає фото установки та лічильника з показниками, щоб у банку впевнилися, що користувач не приєднався до «зеленого тарифу». Якщо людина не виконує умови, то кредит переводять із пільгового на відсотковий, на загальних підставах.

Читайте також:  Мобільний додаток «СвітлоЄ» – з Луцька: де завантажити, як користуватися та хто його створив

Як отримати кредит на практиці: досвід лучанина

Артем Запотоцький звернувся за кредитом на устаткування сонячної станції в одне з відділень «Ощадбанку» Луцька та отримав відмову. Він розповів про власний досвід.

Артем обрав сонячні панелі потужністю 5 кВт, інвертор на 5,2 кВт, акумуляторну батарею на 5,5 кВт. Цієї потужності йому б вистачило, аби забезпечити електроенергією власний будинок та віддавати залишки у мережу. За підрахунками підприємця, у якого він планував придбати устаткування, його вартість складає 263 612 гривень, а ПДВ – 43 935 гривень. 

Розрахунки разом з довідками про склад родини та доходи членів сім’ї, копіями документів, які підтверджують право власності на будинок та землю, й свідоцтва про шлюб, народження дитини, ідентифікаційних кодів та копію паспорта старшого сина чоловік віддав у відділення банку.

Згодом йому зателефонували з банку та повідомили, що треба внести інформацію про право власності до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, який працює з 2013 року. Тобто, якщо людина отримала право власності на будинок раніше цього терміну, то їй необхідно звернутися до ЦНАПу чи нотаріуса та надати відомості про власність до єдиної державної інформаційної системи. Про ці вимоги у банку заздалегідь його не попередили.

Через деякий час Артему знову зателефонували з банку та відмовили у кредиті, через те, що є співвласник будинку та земельної ділянки.

«У документах про право власності вказано, що я є власником 60% нерухомого майна, а 40% належать старшому синові, якому 16 років. При цьому я надав у банк документи, які підтверджують, що ми проживаємо однією родиною. Невідомо, чому банк відразу не звернув на це уваги. Крім того, яке це має значення, якщо згідно з постановою, забезпеченням отримання кредиту є обладнання. Мою пропозицію взяти дозвіл в органі опіки та піклування на оформлення кредиту, банк не став розглядати», – розповів Артем.

Як пояснили на «гарячі лінії» «Ощадбанку», людині не можуть відмовити у кредиті на підставі того, що співвласником будинку, де хочуть встановити СЕС, є неповнолітня особа, тим більш, якщо співвласники перебувають у родинних відносинах. 

Відмовити позичальнику можуть, якщо середньомісячний грошовий дохід його родини за останні пів року перевищує 154 333 гривні. Крім того, пільговий кредит не дають людям, які постійно проживають за межами країни, на тимчасово окупованих територіях, мають судимість, підпадають під санкції, а також пенсіонерам по інвалідності чи втраті годувальника, які не мають іншого джерела доходу. Але, якщо людина отримує лише пенсію за віком, то вона може претендувати на кредит.

Читайте також:  Успіхи жінок у галузі м’ясного скотарства

Ілюстративне фото
Ілюстративне фото

Енергетична незалежність та Net billing

Ціни на електроенергію для побутових споживачів зросли, а зважаючи на стан енергетичної інфраструктури, це не останнє подорожчання. В умовах руйнування інфраструктури, відключень електроенергії, вигідно генерувати власну енергію з альтернативних джерел, навіть якщо покриваєш не все споживання, а якийсь його відсоток.

Встановлення гібридних СЕС у приватних домогосподарствах сприяє енергетичній незалежності побутових користувачів.

За словами Дарини Ярошовець, встановлення сонячної станції у будинку децентралізує енергосистему, робить її більш гнучкою в умовах війни та руйнування інфраструктури. Розвиток сонячної енергетики сприятиме створенню підприємств, які виготовляють відповідне обладнання, і відповідно, нових робочих місць у сфері проєктування та встановлення сонячних електростанцій, що стимулюватиме економіку.

Минулого року вже зареєстрували законопроєкт, який стосується Net billing – нового механізму підтримки виробників електрики з альтернативних джерел. Після переходу на Net billing власник сонячної електростанції віддає надлишкову енергію в загальну мережу й отримує за це гроші на свій рахунок споживача електроенергії. 

За словами Дарини Ярошовець, у цьому випадку фіксованої плати за енергію, подану у мережу не буде, а розмір виплат регулюватиме ринок. Наприкінці кожного місяця вартість переданої у мережу та спожитої електроенергії порівнюють.

Власник СЕС отримуватиме кошти за продану в мережу електроенергію на віртуальний рахунок. Якщо генерації сонячної станції недостатньо для споживача, за віртуальні кошти він може купити собі додаткову електроенергію. Якщо за місяць споживання залишаються кошти на рахунку, то власник може їх вивести з віртуального на реальний рахунок.

«Ця система передбачає конкуренцію між учасниками ринку. Якщо «зелений тариф» – це механізм заохочення переходу на альтернативну енергетику, то Net billing стимулюватиме модернізацію сонячних станцій, добудову установок, які можуть продавати енергетику постійно, а не тільки у часи піку виробництва – у світловий день», – розповіла фахівчиня з енергетичної політики ГО «Екодія».

Читайте також:  Соціальна підтримка ветеранів у Луцьку: де і що можна отримати

***

Ми створили цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.

 

 

Коментар
13/10/2024 Субота
12.10.2024
11.10.2024
10.10.2024