Підвищення податків та повернення ЄСВ: що змінилося для ФОПів з січня

07 Січня 2025, 17:00
Підвищення податків та повернення ЄСВ: що змінилося для ФОПів з січня 1942
Підвищення податків та повернення ЄСВ: що змінилося для ФОПів з січня

З 1 січня 2025 року в Україні набули чинності суттєві зміни в податковому законодавстві, які вплинуть як на фізичних осіб, так і на підприємців. Зокрема, підвищено ставки військового збору, повернуто обов’язкову сплату ЄСВ для ФОПів, змінено умови для єдиного податку, а також встановлено нові правила подачі звітності. Ці нововведення викликають чимало запитань у платників податків, особливо серед представників малого бізнесу.

Щоб розібратися, які саме податки доведеться сплачувати підприємцям у 2025 році, «Вечірній Район» звернувся до податкової консультантки та бухгалтерки Анни Хоменко, яка має великий досвід роботи з ФОПами на єдиному податку. Експертка пояснила ключові зміни, розрахувала суми платежів для різних груп підприємців і розповіла, як нові норми вплинуть на їхню діяльність.

Податкові зміни, які відбулись у 2024 році

У бюджеті на 2024 рік утворилася «дірка» у 500 мільярдів гривень, оскільки військові витрати, які фінансують виключно українські платники податків збільшилися, а у січні-вересні іноземна допомога покрила лише 69% потреб держбюджету у додатковому фінансуванні.

Тому 10 жовтня Верховна Рада ухвалила законопроєкт про найбільше підвищення податків від початку повномасштабного вторгнення. А 28 листопада 2024 року президент Володимир Зеленський підписав цей закон. На думку експертів, реалізація закону має забезпечити державному бюджету додаткові 8 мільярдів гривень у 2024 році та понад 130 мільярдів у 2025 році.

З 1 грудня 2024 року закон про податки вступив у дію та вже ввів нові правила для найманих працівників. Так, військовий збір, який раніше для найманих працівників становив 1,5%, зріс до 5%. Таким чином, із їхніх зарплат утримуватиметься на 3,5% більше, що дозволить значно збільшити надходження до бюджету. Важливо, що грошове забезпечення військовослужбовців під ці зміни не підпадає.

Окрім того, президент Зеленський 25 грудня 2025 року підписав законопроєкт №9319, який скасував збільшення податків «заднім числом» для ФОП і переніс дату запровадження нових податків для ФОПів та юросіб єдиного податку з 1 жовтня 2024 року на 1 січня 2025 року.

Читайте також: Податки історично підняли: що це означає для громадян і бізнесу

Нові правила сплати військового збору

З 1 січня 2025 року набрали чинності зміни, які стосуються військового збору для фізичних осіб-підприємців (ФОП).

Для I та II групи ФОП:

  • Військовий збір становитиме 10% від мінімальної заробітної плати (800 гривень на місяць).
  • Термін сплати: до 20 числа поточного місяця разом з єдиним податком.

Наприклад, до 20 січня 2025 року ФОПи І та II групи повинні сплатити 800 гривень військового збору за січень.

Для III групи ФОП:

  • Військовий збір становитиме 1% від надходжень (доходу).
  • Сплата військового збору здійснюється в термін, прив'язаний до сплати єдиного податку: за 10 днів після терміну здачі звітності.

Термін подання звітності для III групи ФОП – 40 днів після завершення кварталу.

Як зазначає податкова консультантка податкова видала рахунки для сплати ще до підписання закону президентом.

Повернення ЄСВ: кому і скільки платити

Окрім того, з січня  2025 року ФОПи повинні сплачувати ЄСВ у розмірі 1760 гривень на місяць (22% від мінімальної зарплати). Першу сплату потрібно здійснити за перший квартал 2025 року до 20 квітня 2025 року.

Нагадуємо, що раніше всі ФОП на спрощеній системі оподаткування звільняються від сплати ЄСВ з 1 березня 2022 року до закінчення воєнного стану, а також протягом 12 місяців після його завершення.

«ЄСВ повернули до обов'язкової сплати, скасувавши пільгу на 2025 рік. Якщо воєнний стан триватиме й у 2026 році, а уряд не вноситиме поправок, то пільга на сплату ЄСВ може залишитися в силі для платників», – пояснює Анна Хоменко.

Також й надалі не зобов'язані платити ЄСВ:

  • ФОПи з інвалідністю.
  • Пенсіонери.
  • ФОПи на загальній системі, які не отримували доходів.
  • ФОПи, які працюють офіційно на іншій роботі, і за них роботодавець сплатив ЄСВ.

Анна Хоменко вважає, що не всі групи однаково відчують ці зміни. Для ФОП І групи зростання платежів буде досить відчутне, тоді як для III групи зміни менш суттєві.

«Найближчим часом можна очікувати збільшення випадків закриття ФОПів і припинення їхньої діяльності. Особливо це стосується жінок-підприємиць, які, ймовірно, задумуватимуться про виїзд за кордон або зміну сфери діяльності. Для малих бізнесів такі нововведення можуть стати значним фінансовим тягарем. Однак є підприємства, які мають достатній ресурсний потенціал і зможуть адаптуватися до нових умов без суттєвих проблем» – наголошує податкова консультантка.

.

Коментар
19/01/2025 Субота
18.01.2025
17.01.2025
16.01.2025