Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter
БІЗНЕС.РАЙОН

Чому тариф на доставку природного газу виріс

11:23 17.01.2021
781

Тариф на розподіл (доставку) природного газу – це вартість гарантованої доставки кубічного метру газу до споживача.

Послуга доставки газу була завжди, але її відокремили і вивели в окрему платіжку лише рік назад. Про ситуації на Волині пояснила Волинська ОДА.

Політику тарифоутворення у сфері розподілу (доставки) природного газу на Волині під час наради пояснив технічний директор АТ «Волиньгаз» Павло Козюк, який розповів, що є методика визначення розрахунку тарифу, розроблена у 2016 році, але набрала чинності вона у 2019 році.

«Згідно методики щорічно компанія до 30 жовтня подає розрахунки тарифу на рік до НКРЕКП. І вже у 2020 році у нас відбулося підняття суто нашої частини тарифу. Якщо колись до 2020 року ми мали 0,71 грн за куб.м, то з 1 січня 2020 року підняття відбулося на 0,20 грн, а з 1.07.2020-го року ще на 0,98 грн, який діяв до кінця минулого року», - зазначив Павло Козюк.

Ціна на доставку газу (тариф) в кожному регіоні залежить від протяжності мереж в кожній області, кількості персоналу, операційних витрат на обслуговування ГРМ тощо. Встановлює її НКРЕКП, але формується вона для кожного оператора газорозподільних мереж шляхом співвідношення вартості витрат на обслуговування мережі до річної замовленої потужності. Тобто, тариф залежить від обсягів споживання газу, технічних особливостей мережі та специфіки споживання. Наприклад, чим більше споживання газу, тим менший тариф – і навпаки.

Відповідно саме тому тарифи облгазів переглядаються кожен рік. Така необхідність виникає через щорічну зміну вартості витрат, які необхідні для забезпечення безперебійної роботи газорозподільних мереж.

До слова, до найбільших статей витрат на доставку відносяться:

  • придбання технологічного газу
  • фонд оплати праці
  • податки
  • операційні витрати (робота аварійної служби та поточні ремонти)
  • компенсація боргів 2014-2019 рр.

Найбільшою складовою вартості тарифу на доставку у Волинській області є закупівля технологічного газу. Для Волині у складовій структурі тарифу вона становить 36 %.

Для прикладу, щоб газ рухався по газопроводах до споживачів, оператори ГРМ постійно створюють і підтримують у мережах необхідний тиск. Для цього необхідний технологічний газ, який закуповують за ринковою ціною. На Волині протяжність газорозподільних мереж становить 10 тис. км.

Щодо тарифу на доставку газу на 2021 рік, то для Волині незалежний регулятор НКРЕКП встановив його на рівні 1,57 грн за куб.м. Зокрема, як пояснив Павло Козюк, при формуванні ціни на доставку збільшення заробітної плати у тарифі закладено лише на 8 %, а закупівля технологічного газу закладена лише на рівні 5,6 тисяч гривень за тис. куб.м, і ця ціна закупівлі фактично менша, ніж минулого року. Тож таке збільшення тарифу за останній рік є логічним, адже цього не відбувалося упродовж 4-х років.

Також слід зауважити, що тариф – єдине джерело фінансування газорозподільнх мереж та роботи операторів ГРМ.

Загрузка...
Коментарі
Загрузка...
25 лютого
Вчора
23.02.2021
22.02.2021
Топ оголошення
  • Продам
  • Куплю
  • Здам
  • Обміняю