Сплачене військовими ПДФО повністю компенсується за рахунок коштів з державного бюджету

26 Вересня 2023, 14:12
Сплачене військовими ПДФО повністю компенсується за рахунок коштів з державного бюджету 332
Сплачене військовими ПДФО повністю компенсується за рахунок коштів з державного бюджету

Доходи військовослужбовців підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб (ПДФО), і відповідні суми податку утримуються з їхніх заробітних плат. Однак, сума утриманого ПДФО одразу компенсується військовослужбовцям назад за рахунок коштів з державного бюджету.

Про це повідомляє Міністерство фінансів України.

Це означає, що, на практиці, у військовослужбовців не зменшуються нарахування через сплату податку. Тобто вони отримують своє грошове забезпечення у повному обсязі. Цей механізм описаний в ряді статей Податкового кодексу України.

Зокрема, відповідно до пункту 168.5. статті 168 Податкового кодексу України, суми податку на доходи фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими, особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, а також визначених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» членами сім’ї, батьками, утриманцями загиблого (померлого) військовослужбовця, у зв’язку з виконанням обов’язків під час проходження служби, спрямовуються виключно на виплату рівноцінної та повної компенсації втрат доходів цієї категорії громадян.

На сьогодні надходження від ПДФО розподіляються у пропорції: 79% (місцеві бюджети), 21% (держбюджет). Рішення тимчасово перенаправити отриманий ресурс від військового ПДФО на розвиток ОПК в цілому та купівлю дронів зокрема з одночасним відшкодуванням такої суми військовим та створенням ряду компенсаторів для вирівнювання бюджетних диспропорцій на рівні громад, дозволить не розпорошувати бюджетні кошти на непріоритетні  під час війни речі.

При цьому місцеві бюджети в жодному разі не залишаться недофінансовані. Ресурс місцевих бюджетів на 2024 рік формуватиметься за рахунок надходження ПДФО (орієнтовно 237 мільярдів гривень), базової дотації (21,1 мільярда гривень) та додаткової дотації  (33,4 мільярда гривень).

Сумарно це складає понад 290 мільярдів гривень. І цей ресурс більше на 75 мільярдів гривень від ресурсу 2021 року, коли військовий ПДФО в структурі місцевих бюджетів був понад 6%.

Додаткова дотація дасть можливість надати підтримку громадам, в яких зменшується надходження до бюджетів. У більшості це може стосуватись тимчасово окупованих громад або громад, на території яких ведуться/велися бойові дії. Такі місцеві бюджети і в 2023 році отримують додаткову дотацію за результатами виконання бюджетів.

На сьогодні між місцевими бюджетами розподілили 14,7 мільярда гривень, з них для тимчасово окупованих та на яких ведуться/велися бойові дії 9,8 мільярда гривень.

Навіть зараз за умови суттєвих залишків на рахунках місцевих органів влади (станом на 1 вересня 2023 року – 201,8 мільярда гривень) у серпні 2023 року Мінфін згідно з бюджетним законодавством забезпечив перерахування міжбюджетних трансфертів місцевим бюджетам в обсязі 16,6 мільярда гривень, що становить 88,8% від передбачених розписом асигнувань, зокрема: базову дотацію перерахували в сумі 2,4 мільярда гривень, або 100 % до розпису асигнувань та додаткові дотації перерахували в сумі 897 мільйонів гривень.

Коментар
04/12/2023 Понеділок
04.12.2023