Робота без бар’єрів: у 2024 році спрямують сім мільярдів гривень на програми сприяння зайнятості
Наступного року сім мільярдів гривень спрямують на реалізацію активних програм зайнятості, які охоплять близько 200 тисяч українців.
Про це повідомила міністерка економіки Юлія Свириденко під час підсумкового у 2023 році засідання Ради безбар’єрності за участі першої леді України Олени Зеленської та під головуванням прем’єр-міністра Дениса Шмигаля.
«Змінювати наші міста, пристосовувати їх до потреб людей з інвалідністю. Сприяти адаптації ветеранів і ветеранок до цивільного життя. Підтримувати тих, хто виїхав з окупованих та прифронтових регіонів, і змушений починати життя з нуля. Робити умови, щоб наша молодь обирала залишатися в Україні. Це і є завданням Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору. Мета проєкту – полегшити доступ до роботи для осіб з інвалідністю, ветеранів та ветеранок, молоді без досвіду роботи, внутрішньо переміщених осіб», – наголосила Юлія Свириденко.
За її словами, в поточному році Мінекономіки ухвалило низку рішень для реалізації цих завдань. Зокрема, розширили грантову програму «єРобота» на ветеранський компонент – грантові кошти від 250 тисяч гривень до 1 мільйона гривень на започаткування й розвиток бізнесу можуть взяти ветерани та ветеранки, їхні дружини і чоловіки. На сьогодні вже 227 ветеранів та членів їхніх родин отримали такі гранти на понад 90 мільйонів гривень.
Щоб розширити можливості для людей перенавчитись, отримати більш затребувану на ринку праці спеціальність, діє програма надання ваучерів на навчання. Цього року перелік професій та спеціальностей, для яких видають ваучер на навчання, збільшили до 124.
Зокрема додали професії у сферах: дошкільна освіта, терапія та реабілітація, фізична культура і спорт, цивільна безпека, теплоенергетика, машиніст (кочегар котельні), молодша медична сестра. 18 тисяч українців вже скористались можливістю отримати нову професію за ваучер від держави.
Для підтримки внутрішньо переміщених осіб в пошуку роботи та полегшення їх адаптації на новому місці проживання уряд фінансово стимулює роботодавців, які їх працевлаштовують. За цей рік п’ять тисяч підприємців отримали компенсацію від держави за те, що взяли на роботу 14 тисяч внутрішніх переселенців.
Окрім того, також роботодавців стимулюють брати на роботу вразливі категорії населення, зокрема, осіб з інвалідністю, молодь. Завдяки цій програмі від початку року роботу отримали понад 90 тисяч таких українців.
В серпні запровадили програму компенсації для роботодавців за облаштування робочих місць для людей з інвалідністю – до 100,5 тисячі гривень для облаштування робочого місця для осіб з інвалідністю І групи, до 67 тисяч гривень – для осіб з інвалідністю ІІ групи.
«На сьогодні роботодавці вже отримали від держави 41 компенсацію на понад два мільйони гривень на облаштування робочих місць для своїх працівників. Придбали для них спеціальні меблі, пристрої, застосунки, щоб забезпечити їм комфортні та безпечні умови роботи», – зазначила Юлія Свириденко.
Міністерка економіки повідомила, що наступного року ці програми продовжать діяти і будуть розширені. Зокрема, планують запровадити програму з компенсації роботодавцю витрат на оплату праці осіб з інвалідністю.
«Наступного року ми плануємо спрямувати на активні програми зайнятості близько сім мільярдів гривень. Зокрема, на грантові програми підтримки підприємництва, навчання й перенавчання, компенсаційні програми роботодавцям за працевлаштування вразливих категорій українців, облаштування робочих місць для людей з інвалідністю. Загалом цими програмами охоплять близько 200 тисяч українців», – зауважила Юлія Свириденко.
Нагадаємо, що Національна стратегія зі створення безбар’єрного простору до 2030 року ініційована першою леді України Оленою Зеленською. Стратегія спрямована на формування фізичної, інформаційної, цифрової, соціальної та громадянської, економічної та освітньої безбар’єрності для всіх груп населення.