У 2023 році закарпатські митники виявили понад сотню спроб незаконного ввезення гуманітарної допомоги

23 Січня 2024, 17:00
У 2023 році закарпатські митники виявили понад сотню спроб незаконного ввезення гуманітарної допомоги 502
У 2023 році закарпатські митники виявили понад сотню спроб незаконного ввезення гуманітарної допомоги

Закарпатські митники викривають різні махінації та схеми ділків, які намагаються обійти митне законодавство та використати гуманітарну місію в комерційних та інших протиправних цілях.

Про це інформує Закарпатська митниця.

Так, у 2023 році виявили та задокументували 110 спроб незаконного переміщення товарів серед гуманітарної допомоги, шляхом недекларування або подання документів, що містять неправдиві відомості, на загальну суму 20,7 мільйона гривень.

Серед майже 1,2 тисячі найменувань предметів правопорушення: медичні препарати, косметичні засоби, промислові й продовольчі товари, сучасна мобільна та сільськогосподарська техніка, брендовий одяг і взуття, автомобілі тощо.

Товари визнавали гуманітарними за декларативним принципом і без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги. Так, у серпні 2023 року виявили схему незаконного ввезення в Україну 69 автівок під виглядом гуманітарної допомоги.

Жителі Закарпаття вдалися до хитромудрої оборудки, аби завезти на митну територію України з Чехії іномарки з уникненням сплати чималенької суми митних платежів. За цим фактом Закарпатська митниця направила до правоохоронного органу повідомлення про протиправні діяння, що містять ознаки злочину.

Також часто фіксують факти не задекларованих медичних препаратів із вмістом наркотичних або психотропних речовин серед інших медикаментів, які переміщують через митний кордон України як гуманітарну допомогу.

«У такий спосіб ділки сподіваються не лише на спрощений порядок проведення митних формальностей, а й – «тишком-нишком» завезти заборонені до обігу медпрепарати», – йдеться в повідомленні митниці.

Приміром, на митному посту «Ужгород-автомобільний», що на кордоні зі Словаччиною, припинили спробу незаконного переміщення значної партії психотропних медпрепаратів, які переміщували під виглядом гуманітарної допомоги. Майже дев'ять тисяч таблеток-транквілізаторів, обіг яких заборонили, везли в Україну серед їжі тварин та памперсів.

В іншому випадку, через митний пост «Вилок», що на кордоні з Угорщиною, іноземець хотів завезти мікроавтобусом в Україну гуманітарну допомогу, серед якої переміщували без будь-яких дозвільних документів медпрепарати психотропної дії, які, нібито, потребувала релігійна громада на Закарпатті. За цими фактами до правоохоронних органів направили повідомлення про протиправне діяння, що містить ознаки злочину.

Серед хитромудрих схем – направлення вантажів гуманітарної допомоги на адреси отримувачів без їх згоди або без їх відома, використовуючи виключно реквізити організацій отримувачів гуманітарної допомоги, що знаходяться у відкритому доступі.

Таким чином ділки намагаються використати товари гуманітарної допомоги не за призначенням і щоб не надійшли до осіб, які їх дійсно потребують. А ще – обійти декларування товару та сплату митних платежів. Так, до прикладу, перевізник віз зі Словаччини гуманітарну допомогу – побутову техніку. Під час ретельної перевірки на кордоні виявили «зайвий» товар, який прямував на адресу благодійного фонду в столиці під виглядом гуманітарного вантажу, аби обійти оподаткування. Вартість вилученого комерційного товару, а це печі на дровах та комбіновані плити – понад мільйон гривень.

Зважаючи на певні критерії ризику та для перевірки достовірності відомостей, що заявляють у деклараціях, Закарпатська митниця звертається до ОВА надати підтвердження отримання вантажів з гуманітарною допомогою кінцевими отримувачами.

У разі виявлень яких-небудь порушень, інформують правоохоронні органи та направляють запити на адреси іноземних відправників або дарувальників товарів гуманітарної допомоги.

Торік направили 1 071 запит отримувачам гуманітарної допомоги щодо підтвердження чи спростування ними отримання гуманітарних вантажів. Відтак, запровадили 74 справи про порушення митних правил на загальну суму майже 12 мільйонів гривень.

Коментар
21/05/2024 Понеділок
20.05.2024