Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter
БІЗНЕС.РАЙОН

Євросоюз заборонив імпортувати груші та яблука з України

13:38 06.09.2019
377

За інформацією EastFruit, з 1 вересня 2019 року імпортери фруктів в країнах ЄС відмовляються від закупівель яблука і груші з України та інших країн, що не входять до Євросоюзу, в зв’язку зі вступом в силу директиви (EU) 2019/523.

Про це повідомляє EastFruit.

​Цю директиву прийняли 21 березня 2019 року. Вона має на меті посилення заходів захисту ЄС від шкідливих карантинних організмів і йдеться тут безпосередньо про поставки яблук, груш, томатів, баклажанів, перцю і деяких інших видів продукції.

В межах директиви, з 1 вересня 2019 року, всі країни, що не входять до Євросоюзу, зобов’язані офіційно оголосити про відсутність у них випадків виявлення певних карантинних організмів, а саме: Enarmonia prunivora Walsh, Grapholita inopinata Heinrich, Rhagoletis pomonella (Walsch), Guignardia piricola (Nosa) Yamamoto, Tachypterellus quadrigibbus Say, Neoleucinodes elegantalis (Guenée) та Tephritidae (non-European).

З огляду на те, що Україна є країною, вільною від цих організмів, тому що випадків їх виявлення не було, компетентний орган України (Держпродспоживслужба) вже офіційно запропонувала Європейській Комісії прийняти рішення про безперешкодний імпорті цих товарів. Однак, наразі офіційної відповіді від Єврокомісії поки не отримали, а значить, постачати ці товари не можна.

«Підтвердження про те, що українські яблука і томати з 1 вересня не відправляються в ЄС, надійшло нам одразу від декількох експортерів і виробників», – коментує Катерина Звєрєва, директорка з розвитку Української плодоовочевої асоціації (УПОА).

Українські виробники в поспішному порядку самостійно займаються вирішенням цієї проблеми. Так експортери тепличних томатів і перцю в даний момент за власні гроші намагаються юридично оформити ввезення в зони або регіони, вільні від даних шкідників згідно з процедурами ЄС.

Вони сподіваються, що це вийде зробити швидше, ніж отримати дозвіл Євросоюзу для всієї країни через державну систему, особливо на тлі ліквідації Міністерства аграрної політики і продовольства, в систему якого входив раніше відповідний компетентний орган. Також вони очікують, що зможуть розблокувати експорт ще до середини вересня, тому як раніше вже зіштовхнулися з подібною проблемою.

«Євросоюз є дуже важливим, хоч і не головним ринком збуту для українських виробників яблука преміальної якості. В сезоні 2018/19 років близько 6 тисяч тонн яблука преміальної якості відправили на ринки таких країн ЄС як Швеція, Великобританія, Греція, Польща і ін. Також це важливий ринок збуту для промислового яблука з України, зокрема і сертифікованого як органічне – такого яблука було експортовано близько 5 тисяч тонн за сезон. Тобто якщо поставки не будуть розблоковані, то гіпотетичні втрати наших виробників яблука в новому сезоні будуть близько 4-5 мільйонів доларів або близько 15% всієї експортної виручки. Для постачальників тепличних овочів з України ринок ЄС є ще більш важливим – на нього припадає більше половини всіх поставок і теж приблизно на 4 мільйони на рік», – пояснює Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

«Хочеться сподіватися, що ситуацію можна буде досить швидко врегулювати, тому що в сезоні 2019/20 років, українське яблуко могло б міцно закріпитися на ринках Євросоюзу. Добрі відгуки імпортерів і споживачів про український яблуці в минулому сезоні в поєднанні зі зниженням виробництва яблука в ЄС і очікуванням вищих цін на нього, могли б дозволити українським садівникам збільшити не тільки обсяг поставок, а й виручку від експорту», – зазначає експерт.

З огляду на ситуацію, що сформувалася, провідні садівники України раді тому, що протягом останніх двох років активно працювали над розвитком поставок яблука на Близький Схід і в країни Азії, знижуючи залежність від поставок до Євросоюзу. Тим більше що ціни на яблуко в цих країнах завжди вищі, ніж в ЄС.

Заборона на експорт яблука з України в ЄС насамперед позначиться на тих постачальниках, які не вміють виростити і належним чином підготувати яблуко до довгої логістики. До речі, на даний момент, практично всі країни, що не входять до Євросоюзу, не можуть постачати ці товари в ЄС, тому що більшість країн не потурбувалися про цю процедуру заздалегідь. Це й щодо постачальників яблук з Молдови та Сербії, і навіть постачальників фруктів з США і Канади.

Скільки може зайняти процедура отримання дозволу на поставки продукції з кожної країни – на це питання точно ніхто не може відповісти. Поки ж садівники і постачальники тепличних овочів з країн ЄС отримали можливість заробити додаткові гроші в умовах майже повної відсутності конкуренції з боку інших країн.

Читати також: Продукцію підприємства з Любешівщини експортують у Грузію та Італію

Українські підприємці можуть експортувати «молочку» до Саудівської Аравії

Сапропель із Старовижівщини експортують до країн ЄС. ФОТО

Завод із Берестечка експортує у Прибалтику 20 тонн продукції щомісяця

Коментарі
20 вересня
Сьогодні
Вчора
18.09.2019
Топ оголошення
  • Продам
  • Куплю
  • Здам
  • Обміняю
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин